USA.QeX.cz

Arizona

Arizona je americký stát na jihozápadě země. Arizona je státem od 14. února 1912 a do Unie vstoupila jako 48. stát USA. Hlavní a zároveň největší město je Phoenix. Další tři největší města jsou Tucson, Mesa a Glendale. Arizona je známá svým pouštním klimatem, výjimečně horkými léty a mírnými zimami, ale ve vyšších polohách jsou borovicové lesy a horské louky, které kontrastují s pouštěmi v nížinách.

Sčítání lidu z roku 2006 ukazuje, že Arizona je nejrychleji rostoucím státem Spojených států. Arizona hraničí se státy Nové Mexiko, Utah, NevadaKalifornie a s Mexikem na jihu. Kromě Grand Canyonu je v Arizoně soustředěno mnoho dalších národních parků, lesů, monumentů a indiánských rezervací. Název Arizona je zkomolenina ze španělského árida zona, čili vyprahlá oblast. Existuje i alternativa, že jméno státu může pocházet i z indiánských jazyků.

Geografie

Arizona je šestý největší stát Spojených států – po Novém Mexiku a před Nevadou. Přibližně 15% z celkové rozlohy (306 000 km²) je v soukromém vlastnictví. Zbytek pokrývají veřejné lesy a parky, rekreační zóny a americké přírodní rezervace. Arizona je známá pro své pouště, kde je mnoho suchomilných roslin jako jsou například kaktusy. Také je známá svým klimatem, a to horkými léty a mírmými zimami.

Méně známé jsou už borovicové lesy v severní části státu v oblasti známé jako Colorado Plateau, které ostře kontrastují s pouštěmi na jihu státu. Nejznámější dominantou státu Arizona je jistě Grand Canyon. Byl vytvořen řekou Colorado, je asi 446 km dlouhý, v nejužší části 6 km a v nejšiřší části 29 km široký a téměř 2 km hluboký. Můžeme zde nalézt také jeden z nejzachovalejších kráterů, vznklých dopadem meteoritu.

Barringerův kráter (spíše známý jako Meteor Crater) je obrovská díra v zemi uprostřed plošiny Colorado Plateau, asi 40 km východně od města Winslow. Jeho vyvýšený okraj vystupuje do výšky 46 metrů, samotný kráter je asi 174 metrů hluboký a má asi 1200 metrů v průměru.

Klimatické podmínky

Kvůli tomu, že Arizona je velký stát a má velké rozdíly v nadmořských výškách, jsou na různých místech rozdílné klimatické podmínky. V nižších nadmořských výškách jsou většinou pouště s horkými léty a mírnými zimami. Od pozdního podzimu do začátku jara tam bývá mírné podnebí s průměrným mininálními teplotami kolem 15°C. Od listopadu do února můhou být až 4°C, ale občasné mrazy nejsou neobvyklé. Koncem února začnou teploty stoupat a ve dne je teplo a v noci velmi chladno. Od května do srpna se teploty pohybují od 32°C do 48°C, s tím, že teploty občas vystoupí nad 50°C.

Díky velmi suchému klimatu jsou velké rozdíly mez denními a nočními teplotami a to kolem 28°C v letních měsících. V severní části státu jsou plošiny s chladnějším podnebím s chladnými zimami a mírnými léty. Občas v zimě díky chladnému větru ze severu klesají teploty až na -20°C. Srážky v Arizoně se pophybují kolem 322 mm a přichází ve dvou obdobích děšťů. Studená fronta přichází od Tichého oceánu v průběhu zimy a v létě jsou monzunové deště.

Období monzunových dešťů, které probíhá v červenci a srpnu, přináší bouřky a vítr, ale tornáda jsou v Arizoně poměrně vzácná. V hlavním městě státu Phoenixu se po většinu roku pohybují teploty kolem 35°C.

Obyvatelstvo

Arizona má přes šest milionů obyvatel, což je o 20 % více než v roce 2000. Tento přírůstek zahrnuje jak přirozený přírůstek tak imigranty. V Arizoně žije asi 90 % bělochů, více než 4 % afroameričanů a téměř 3 % asiatů. Nejpočetnější mnšina ve státě Arizona jsou Mexičani (asi 21%), dále Němci, Britové a Irové. Některá území poblíž mexických hranic jako například Santa Cruz jsou osídleny převážně přistěhovalci z Mexika.

V severovýchodní část státu žije mnoho Indiánů. Afroameričanů je v Arizoně poměrně málo a většina z nch žije ve Phoenixu, kde se počet Afroamerčanů od roku 2000 zdvojnásobil. Téměř tři čtvrtiny obyvatel starších pěti let mluví doma pouze anglicky a asi 20% španělsky. Navajo je třetí nejpoužívanějši jazyk s necelými dvěma procenty.

Musíte vidět

Další zajímavá místa

Bezpečnostní pokyny

Protože Arizona sousedí s hranicí s Mexikem, při pobytu u hranic dbejte zvýšené opatrnosti: neberte stopaře, nerozcházejte se, nenechávejte cennosti ve vozidle, nechoďte neznačenými stezkami, nekempujte v nebezpečných zónách (poraďte se např. s rangerem), hlašte každou podezřelou aktivitu na U.S. Border Patrol.

Pozor na písečné bouře. Pozor na velmi vysoké letní teploty. Pozor na opuštěné důlní šachty, které bývají často neoznačené.

Překračování hranice s Mexikem

Oblast Sonora v Mexiku je velmi populární destinací mnoha turistů.

Podstránky