USA.QeX.cz

Arkansas

Arkansas [Á-kən'só] je stát ležící v jižní části USA. Do unie vstoupil v roce 1836 jako 25. stát.

Historie

Arkansas byl otrokářský stát, jehož ekonomika a bohatství elit se tvořily na úkor černých otroků dovážených z Afriky. Obchod s nimi byl velmi lukrativní a výnosný, stejně jako jejich zneužívání k práci. Náklady na jejich práci byly minimální. Arkansas 6. května 1861 vystoupil z unie, jelikož nesouhlasil s oficiální politikou USA, které šlo o zrušení otroctví. Následovala občanská válka. Po porážce konfederace a rekonstrukci válkou zničené země, byl Arkansas znovu začleněn do unie, již jako stát který oficiálně respektoval práva černého obyvatelstva, i když jen papírově. Projevy rasismu přetrvávají ojediněle dodnes.

Geografie

Východní hranici Arkansasu tvoří řeka Mississippi a odděluje ho od státu Mississippi. Jižní hranici má s Louisianou, severní s Missouri a Tennessee a západní s Texasem a Oklahomou. Arkansas je krásná země plná hor a údolí, hustých lesů a úrodných plání. Západní Arkansas je hornatý, ve východní části jsou nížiny. Horská pásma Ozark a Ouachita, která se nacházejí v severním a západním Arkansasu, jsou známa také jako Skotská vysočina. Arkansas je jediná země USA, kde se volně nacházejí diamanty.

  • Nejvyšší bod je 1045 m nad mořem
  • Nejnižší bod je 17 metrů na mořem
  • Šířka státu činní 385 km
  • délka státu činní 420 km

Ekonomika

HDP Arkansasu je 64 miliard dolarů, což ho řadí na 33. místo v unii. HDP na hlavu činí 22 257 USD (to je 1855 dolarů měsíčně, v přepočtu 46 369 Kč), což je přibližně průměr EU. V měřítku USA je na 47. místě, takže spíše horší průměr. V ekonomice Arkansasu je důležité zemědělství.

Hlavními zemědělskými produkty jsou: chov drůbeže, dobytka, a prasat, produkce vajec, dále sója, bavlna, rýže, mléko.

Nezanedbatelný je i průmysl. Hlavní průmyslová odvětví jsou: zpracování potravin, kovovýroba, výroba strojů a papírů a těžba bromu, vanadia a diamantů.

Demografie

Arkansas má po sčítání lidu v roce 2000 asi 2 673 400 obyvatel. Běloši tvoří 80 % populace, Černoši přibližně 16 % a zbytek jsou Indiáni, Asiaté a ostatní. V náboženství dominují protestanti.

  • Hlavní a největší město je Little Rock]] (183 133 ob.)
  • Další významná města: Fort Smith (80 268), Fayetteville (58 047), Jonesboro (55 515)

Zajímavosti

V Arkansasu byl otevřen první obchod Wal-Mart.

Podstránky