USA.QeX.cz

Florida

Florida je 27. stát USA ležící na stejnojmenném poloostrově na jihu Spojených států.

Na Floridě jsme byli v letech 20062011.

Jméno

Jméno „Florida“ je španělské přídavné jméno znamenající „květinový“. Symbolem tohoto státu je pelikán. Floridu objevili španělští námořníci v době velikonočních svátků, které se ve španělštině označují jako „Pascua Florida“. Hlavním městem Floridy je Tallahassee, avšak nejznámějším městem je bezpochyby Miami. Tomuto městu dominují vysoké mrakodrapy a mnoho nočních klubů. Noční život je velmi rozmanitý a ulice jsou plné turistů i místních.

Podnebí

Jsou tu však velmi časté hurikány. Sezóna je od prosince do března, kdy tu teplota není až tak vysoká. V létě je zde teplota často nad třicet stupňů a noci jsou velmi teplé. Teplota moře se pohybuje na třiceti stupních. Nejznámějším národním parkem na Floridě jsou močály Everglades.

Turismus

Mezi turisticky zajímavá místa patří i Kennedy Space Center na Cape Canaveral (východní pobřeží Floridy). Vesmírné středisko NASA, odkud startují menší rakety a dříve i raketoplány, vynášející na oběžnou dráhu družice. Součástí komplexu je i návštěvní středisko s řadou muzeí a atrakcí.

Na severu východního pobřeží se nachází nejstarší dosud obydlené město, které bylo založeno v Americe Evropany, St. Augustine. Město s pouhými 11 000 obyvateli, ale jeho historie začíná již v 16. století.

Turisticky atraktivní je i rezervace Everglades na jihu poloostrova, kde žijí tisíce aligátorů a lze ji navštívit na speciálních lodích-vznášedlech.

Ve střední části Floridy u města Orlando se nachází obrovský zábavní komplex Walt Disney World. Tvoří jej několik samostatných „měst“: Magic Kingdom (království pohádek), Epcot (zeměpisné a technické středisko), Hollywood Studios (filmová studia) a Animal Kingdom (zvířecí říše).

Obyvatelstvo

Na Floridě žije podle údajů z roku 2006 více než 18 miliónů obyvatel, což je o 13 % více než v roce 2000. Florida je druhým nejrychleji rostoucím státem USA a to především díky velké poptávce po práci, mírnému klimatu a relativně nízkým nákladům na bydlení.

Zejména díky podnebí se na Floridu přes zimu stěhují tisíce amerických seniorů.