USA.QeX.cz

Maryland

Maryland je stát na východě USA. Hraničí s Pensylvánií na severu, Delawarem na východě, Virginií a Districtem of Columbia na jihu a Západní Virginií na západě. Malou část pobřeží omývá Atlantský oceán.

Hlavní město je Annapolis, největší však Baltimore.

Geografie

Maryland se nachází přibližně mezi 38. a 40. stupněm severní šířky (podobně jako např. Španělsko, jižní Itálie, Turecko či severní Čína), a mezi 75. a 78. stupněm západní délky (podobně jako např. Kolumbie nebo Peru).

Hluboko do marylandského vnitrozemí (až k Baltimoru) se zařezává záliv Chesapeake Bay. Území na východ od něj se nazývá Eastern Shore. Je zcela rovinaté a místy bažinaté. Západně od zálivu se pozvolně zvedá pahorkatina, která vrcholí v Allegheny Mountains nejvyšším vrcholem Backbone Mountain (1024 m) na hranici se Západní Virginií.

Podnebí je teplé a vlhké. Roční srážky se pohybují kolem 1000 mm. Průměrná červencová teplota je 25°C, lednové se pohybují kolem 0°C.

Hospodářství

Z ekonomických aktivit vynikají služby a obchod; v zemědělství zejména chov skotu; průmysl elektrotechnický.

Historie

Maryland byl založen v 17. století jako britská vlastnická kolonie. Jméno Province of Maryland dostal po Henriettě Marii, manželce anglického krále Karla (Charlese) I. 20.6.1632 vydal král listinu, kterou propůjčuje území Marylandu do držení Cæciliu Calvertovi, 2. baronovi z Baltimore. Prvním guvernérem se stal Leonard Calvert, bratr lorda Baltimora. Prvních 150 osadníků připlulo 25.3.1634 na lodi Ark and Dove ke břehům ostrova Saint Clement's Island, koupili půdu od indiánů kmene Yaocomico a založili Saint Mary's City.

Ekonomická prosperita lákala do Marylandu spoustu osadníků. Na rozdíl od ostatních kolonií sem jezdili převážně katolíci (sám lord Baltimore byl katolík a ze své kolonie chtěl učinit útočiště pro své souvěrce).

Maryland byl jednou ze 13 kolonií, které podepsaly deklaraci nezávislosti na Británii v roce 1776. 27. 4. 1788 Maryland jako 7. stát v pořadí ratifikoval Ústavu Spojených států amerických. (Stal se tedy 7. státem Unie, byť Unie podle ústavy vznikla až po ratifikaci 9. státem, jímž byl New Hampshire 21. 6. 1788.)

16.7.1790 byl z marylandského a virginského území vykrojen District of Columbia pro budoucí hlavní město Spojených států, které nemělo podléhat jurisdikci žádného z členských států.

Na konci války v roce 1812 se Britové pokusili dobýt pozice amerických jednotek. Jejich útok byl odražen u pevnosti Fort McHenry v Baltimoru, čehož byl svědkem amatérský básník Francis Scott Key. Napsal o tom poem, který se později stal textem hymny USA.

V občanské válce se stát přidal na stranu Unie. Vzhledem k tomu, že sousedí s nepřátelskou Virginií, proběhlo zde několik bojů.

Podstránky