USA.QeX.cz

Massachusetts

Massachusetts je 6. stát Unie, k níž se připojil 6. února 1788. Má asi 6 350 000 obyvatel a rozlohu 27 360 km². Leží na severovýchodě USA, v oblasti Nové Anglie. Na severu sousedí se státy VermontNew Hampshire, na východě a jihovýchodě s Atlantským oceánem, na jihu se státy Rhode IslandConnecticut, a na západě se státem New York. Hlavním a zároveň největším městem je Boston. V tomto státě také sídlí Harvard University.

Historie

Bylo to právě Massachusetts, kde se usadili první Otcové poutníci - v osadě Plymouth. Zpočátku tvořilo Massachusetts i dnešní Maine a Nové Hampshire, ty se ale později odtrhly. V roce 1643 zformovaly kolonie Massachusettská zátoka, Plymouth, Connecticut a New Haven zformovaly Novoanglickou konfederaci. Massachusetts bylo silně puritánskou kolonií, která netolerovala ostatní náboženství - po roce 1660 se odtrhly kvakerské Connecticut a Rhode Island. Po roce 1675 se v Massachusetts rozmohl zvyk „otroka do každé počestné rodiny“. Massachusets jako takové vznikly 1691 sloučením Plymouthu a Massachusettské zátoky. Salemské procesy s čarodějnicemi zde vypukly okolo roku 1692. Životem za ně zaplatilo 24 osob a také dva psi.

V sedmdesátých letech osmnáctého století se Massachusetts staly centrem revoluce. Roku 1773 se zde konal protest proti britskému impériu, tzv. Bostonské pití čaje. Americkým státem se staly 6. února 1788. Za občanské války byly Massachusetts centrem abolicionismu.

Podstránky