USA.QeX.cz

Nebraska

Nebraska je středozápadní stát USA. Stejně jako u mnoha dalších pochází jméno státu z indiánské řeči, konkrétně z jazyka ajova-oto. V překladu znamená Plochá voda. Nebraska byla pouštním státem, ale důmyslný zavlažovací systém z ní udělal zemi mnoha farem a polí. Jedná se o nejúrodnější stát v USA.

Historie

Nebraska byla ustanovena Zákonem o státech Kansas a Nebraska 30. května 1854. V roce 1860 zažila Nebraska první velký příliv osadníků, kteří šli obsadit volnou zemi udělenou federální vládou. První osadníci, kteří zde vybudovali farmy, byli považováni za blázny, protože Nebraskou se táhla rozsáhlá polopoušť s velmi řídkou vegetací.

V roce 1867 se Nebraska stala 37. státem Unie, jen krátce po občanské válce. V této době se hlavním městem stalo město Lincoln, pojmenované po nedávno zavražděném prezidentu Lincolnovi. Nahradil tak dosavadní hlavní a zároveň největší město Omahu.

Geografie

Severní hranici tvoří stát Jižní Dakota, východní IowaMissouri. Touto hranicí navíc protéká řeka Missouri. Kansas leží na jižní hranici, stát Colorado na jihozápadní a západní hranice je tvořená státem Wyoming.

Nebraska je označována za stát ležící na Velkých planinách. Bývala to země rozsáhlých prérií a polopouští. Je to téměř rovinatá země s nekonečným obzorem. Východní část země je považována za Středozápad USA, ale západní část země se řadí již mezi západní části USA, ačkoliv rozdíl mezi těmito oblastmi v Nebrasce není žádný. Jedna z nebraských tradic říká, že Nebraska je země, kde začíná Západ. Prý začíná na křižovatce 13. ulice v Lincolnu.

  • Nejvyšší bod leží ve výšce 1 654 m nad mořem.
  • Nejnižší bod leží ve výšce 256 m nad mořem.
  • Průměrná nadmořská výška činí 790 m.
  • Šířka státu je 340 km.
  • Délka státu je 690 km.

Ekonomika

Ekonomika Nebrasky je tvořena hlavně zemědělstvím. Produkuje se hlavně obilí, hovězí maso, mléko, zrno, kukuřice. Průmysl je zastoupen zpracováním potravin.

Demografie

Podle sčítání lidu v roce 2000 žije v Nebrasce 1 711 263 obyvatel. Hustota zalidnění je 8,6 obyvatele na kilometr čtvereční.

  • Hlavní město je Lincoln (225 581 obyvatel).
  • Největší město je Omaha (390 007 obyvatel).

Podstránky