USA.QeX.cz

Nevada

Nevada je stát v západní oblasti USA. Hlavním městem je Carson City a největším městem je Las Vegas.

Geografie

Nevada na severu sousedí se státy OregonIdaho, na západě s Kalifornií. Na jihovýchodě sousedí s Arizonou a na východě s Utahem. Hranici s Arizonou tvoří řeka Colorado. V Nevadě se střídá mnoho krajinných rázů. Jsou zde hornaté zasněžené oblasti, pastviny i vyprahlé pouště, které patří mezi nejsušší oblasti USA.

Průmysl a výzkum

Průmysl je založen na těžbě a zpracování rud, zemědělství díky pouštnímu charakteru státu není tak významné. V Nevadě byla zkonstruována a vyzkoušena první atomová bomba (Dnes je toto území severně od Las Vegas označeno jako Las Vegas Bombing and Gunnery Range).

Doprava

Nevadou probíhají dvě dálnice. První na severu území přes Reno vede z Kalifornie do Utahu, a druhá na jihu z Los Angeles do Las Vegas a dále do Arizony a Utahu. Železniční spojení prakticky kopíruje to dálniční. V Las Vegas a v Renu jsou mezinárodní letiště.

Zajímavá místa

Kromě měst hazardu jako jsou Las Vegas a Reno, mezi pozoruhodná místa patří Hooverova přehrada (Hoover Dam). Ta se nachází na řece Colorado v Grand Canyonu. Zásobuje vodou celou Nevadu a snad i část Arizony. Je pojmenovaná po prezidentovi Hooverovi a byla postavena ve 30. letech minulého století, jako ve své době největší přehrada na světě.

V Nevadě se nacházejí také mnohé indiánské rezervace.

Vlastní zkušenosti

V létě je v Nevadě fakt neskutečné vedro. Když jsme vystoupili z klimatizovaného auta u Hoover Dam, málem jsme omdleli. Podobná situace byla i v nedalekém Las Vegas, kde chlad z klimatizace u otevřených vestibulů kasín dosáhne až na opačný konec přilehlého chodníku.

Podstránky