USA.QeX.cz

Barnegat

Odpoledne jsme se strejdou vyrazili na Barnegat Lighthouse, který je druhým největším majákem v USA (je pouze o 4 stopy nižší, než ten nejvyšší, ležící nedaleko Atlantic City). Zastavili jsme se jen na snídani u Wawa, kde jsem měl donut s vanilkovou polevou a sypáním. Po hodině a půl jízdy jsme byli na stejném pobřeží, jako včera.

Tento maják je přezdívaný „Old Barney“, nebo jen „Barney“, a jeho symbolika je tak veliká, že se dostal až na limitované registrační značky automobilů v NJ. Maják je vysoký 165 stop (41,25 m) a k lampě vede 217 schodů.
Původní maják byl postaven roku 1834, ale v roce 1856 se kvůli silné bouři zřítil. Současný maják je z roku 1858, poprvé se rozsvítil 1. ledna 1859 a dosloužil v srpnu 1927. Byl vidět do vzdálenosti až 30 mil.

Zaparkovali jsme kousek od majáku a vydali se přímo k němu. Stavili jsme se v infocentru, kde krom pár letáků měli i expozici majáku, obsahující nejen ukázky a artefakty ze života majáčníků, ale také dobové dokumenty, fotografie, výlovní pokyny, mapy a další zajímavosti.

Přesunuli jsme se do samotného majáku, zaplatili tři dolary za vstup (dolar za osobu, nejvyšší maják stojí $5.00 na osobu :) a vyrazili vzhůru. Cestou jsme se stavovali v jednotlivých částech, kde byly informační panely o historii a funkcionalitě majáku. Kovové schody vedly vždy 470° dokola. Nahoře byl krásný výhled, foukal celkem silný vítr. Po několika cestách dokola a telefonátu od tety (můj první v angličtině) jsme zdolali schody v opačném směru a na pevné zemi zamířili kolem vody k otevřenému oceánu.

Cesta vedla chvíli po betonovém molu okupovaném rybáři, pak ale molo končilo a pokračovaly jen veliké kameny. Chvíli jsme poskakovali po nich, pak jsme přešli na písečnou pláž. Byla přístupná pouze část u vody, jelikož v té vzdálenější části hnízdili ptáci.

Kromě velikých mušlí jsme potkávali i množství ostatků krabů ostrorepů, nejčastěji nohy a ulity a klepeta (jedno takové jsem si vzal, ale večer při čištění z něho začali lézt takoví malí bílí červi, tak jsem se ho raději zbavil). Na pláži byla v jednom místě též slušná hromada řas.

U oceánu na Long Beach (v délce přes 33 km) nebylo kromě větru nic moc zajímavého, tak jsme zvolili návrat. Navíc teta již několikrát volala, že pro nás má připravenu večeři, tak ať začneme přemýšlet o návratu. Před odjezdem jsme se ještě nedaleko parkoviště stavili ve stánku se suvenýry pro nějaké pohledy. Nakonec jsme koupili jen jeden, za $0.42.

Cesta zpět do Ocean County probíhala v poklidu. Dorazili jsme zhruba v půl sedmé a již na nás čekala večeře. Po večeři jsme omyli přivezené mušle a věnovali se svým notebookům.

Podstránky