USA.QeX.cz

Dodatek

Vím, že je neslušné psát ještě po doslovu, ale vzhledem k vývoji situací si nemohu pomoci. Dnes Milka obdržela zajímavý e-mail z Ambasády USA v Praze (v angličtině), že dostali informaci z policejní stanice v Ewingu, NJ, kam byl odevzdán Milčin cestovní pas (passport).

Okamžitě jsem zalarmoval tetu, která byla tak hodná, že kontaktovala výše zmíněnou policejní stanici. Napoprvé to nevyšlo, příslušný policista nebyl k dispozici. Ani napodruhé, zhruba po hodině to nevyšlo, ale při třetím pokusu po dalších pěti hodinách se dostavil úspěch. Policista u telefonu byl prý velmi příjemný a za nedlouho měl strejda, který shodou náhod pracuje nedaleko a na chvíli se utrhl z práce, něco z našich věcí již u sebe.

Hned druhý den, byl to čtvrtek, odeslala teta expres obálkou doklady do ČR, vzhledem k malým rozměrům zásilky činilo poštovné pouze necelé $3.00. V pondělí byla obálka již u Milky ve schránce.

Když o pár dní později Milka dorazila s pasem na úřad v „Bílém domě“ v Praze na Palmovce, bylo jí oznámeno, že cestovní pas bohužel obnovit nelze a že jí ho seberou. Při žádosti alespoň o kopii víza do USA po krátké poradě úřednice se svou kolegyní dostala Milka vízum originální, vytržené z pasu. Při příležitostné další žádosti o vízum bude originál platného víza jistě hlavní přílohou žádosti.

Když se na onen incident na první návštěvě parku Six Flags Great Adventure dívám zpětně, s odstupem času, alespoň pro mě to bylo spíše pozitivum. Podíval jsem se do New York City určitě vícekrát, než by tomu bylo v případě „poklidného pobytu“. Byla to určitě zkušenost navíc, člověk obměnil ukradenou techniku, bude obezřetnější a vyzkoušel si krizovou situaci. Chápu, že Milka s tímto konstatováním bude kategoricky nesouhlasit...

Update 4. 8. 2014: Milka si toho s odstupem let moc nepamatuje. NYC od té doby navštívila několikrát, techniku už taky párkrát obnovila a obezřetnost, opatrnost nebo podezřívavost jsou na cestách její nejlepší společníci. Nicméně Milka nechápe, proč se to neohlásilo na policii a proč nikoho nenapadlo kontaktovat pojišťovnu, když věci byly odloženy na místě k tomu určeném...

Díky příznivé shodě okolností se mi podařilo prosadit návrat do USA v létě 2008, kdy jsme absolvovali úžasný roadtrip. Najeli jsme skoro 20 000 kilometrů, navštívili 30 států, 13 národních parků a skoro všechna významná velkoměsta.

Podstránky