USA.QeX.cz

Obchody

Ráno se do NYC nejelo z důvodu deště, takže jsme mohli v posteli zůstat déle a koukat na film Legally Blonde (u nás známější jako „Pravá blondýnka“).

Před obědem jsme jeli do většího mallu, Freehold Raceway Mall. Fakt obrovské, větší než Obchodní centrum Letňany :) 1 594 888 čtverečních stop z něj dělá třetí největší nákupní centrum v New Jersey. Dvě patra (jako v Letňanech), ale hypermarketů v něm bylo hned pět, ne pouze jeden v případě OCL (Tesco). V tomto mallu to byl J. C. Penney, Macy's a Sears. Dále také Nordstrom a Lord & Taylor.

Nad atriem se vypínala obrovská vlajka USA, pod kterou byla fontána. Zarazilo nás, že se ve vodě kolem fontán bylo možné projíždět na vodním skútru. Holt jsme v zemi neomezených možností (ale bohužel často omezených lidí).

Obešli jsme několik obchodů, zavítali třeba do hračkářství KB Toys s rozkošnými chodícími slony, tučňáky, kuřátky atd. V dalším hračkářství bylo zase možné udělat si vlastní vycpaného (stuffed) medvídka. Prostě si vyberete „exteriér“, přidáte mluvící zařízení, vycpete je a doplníte o nějaké doplňky. Zašli jsme také do obchodu pro společenské šaty pro děti. Obchod byl plný malých fráčků a smokingů, ale také princeznovské šatičky.

Vyzkoušeli jsme Amerického McDonalda, téměř žádné rozdíly v nabídce. Jen je to takové levnější... Nemají taštičky, jen "Apple pie", což je ale podobné. Jsou to klasická jablka se skořicí v nepříliš křupavém těstě a jsou dvě za dolar. Každý jsme měli jedno cheeseburger menu ($3.60), jeden apple pie (dva za dolar) a dohromady střední colu ($1.29). Teta si dala salát ($1.59) s „Ranch“ dresinkem, střední ledovou kávu ($1.69) a cheeseburger bez housky (za dolar, dostala obsah burgeru do misky). Obdivoval jsem také fastfood Taco Bell, který v současnosti v Evropě není (o pár let později otevřel pobočky ve Španělsku a pak to znovu zkusil UK).

Dostali jsme se až ke starému dětskému kolotoči. Na konci našeho pobytu v mallu tetě kdosi slíbil $14.00 za vyplnění ankety, tak jsme se s Milkou ještě šli cournout do knihkupectví. Opravdu je (formou šeku) dostala!

Naše další kroky vedly do Dollar Tree, předtím jsme ale ještě zašli do nedalekého McDonald's kvůli toaletě a já toho hned využil a koupil další dva apple pie za další dolar. V Dollar Tree jsme utratili $9.54 za balicí papír, malé hrací karty, barevný papír do tiskárny nebo na dopisy, puzzle s motivem mapy USA, dva plyšové slony (každý za dolar!), váleček na odstraňování nečistot (ne omývací, samolepící – špivaná vrstva se prostě odtrhne a pod ní se nachází další, čistá, lepkavá a připravená), lahev na pití s legračně omotaným brčkem a konečně skládací kartáč na vlasy, o který (mimo jiné) Milka přišla před pár dny u Batmana.

Jeli jsme do Circuit City koupit paměťovou kartu MemoryStick pro můj „starý-nový“ foťák Sony. V letáku byla verze Duo Pro za $43.00, $12.00 rebate a daň. Celkem $59.35. Rebate znamená vložit do obálky vyplněný formulář, doklad o koupi a tuto obálku poslat na adresu výrobce (či kamkoliv si výrobce přeje) a zpět bude zaslán šek na příslušnou částku. Výrobce vydělá na tom, když nakupující na odeslání zapomene, vykašle se na něj či nesplní nějaká požadovaná kritéria (např. nevyplní korektně formulář). Blistrové balení, ve kterém byla baterie zabalena, bylo tak poctivé, že teta zašla požádat pokladní o nůžky. Karta funguje, můžu dělat hooodně fotek :)

Jsem omezen pouze Li-Ion akumulátorem, který toho zas až tolik nevydrží, řekněme 150 až 300 fotek, podle intenzity a způsobu focení. Nejlepší je vybrat si vhodné místo, zapnout foťák, nasekat v rychlém sledu deset, dvacet fotek a zase foťák vypnout. Občas mě zdrží to, že pokud zmáčknu tlačítko na zapnutí/vypnutí během zapínání podruhé, po vykonání celé zapínací procedury se foťák hned zase začne vypínat.

Doma jsem o něco později zjistili, že tento typ Memory Sticku není kompatibilní se čtečkou karet, přes kterou jsem stahoval fotky dosud. Situaci zachránil kabel od tetiné DVD kamery. Naštěstí tento fotoaparát má standardní vstup miniUSB a ne žádný proprietární (jako Milky :).

Po návštěvě Circuit City jsme jeli do BJ's koupit Milce baterie, balení 36 alkalických Duracell za $12.00. Vychází to na 7.50 Kč za jednu Duracellku. Američané kašlou na akumulátory.

Zírali jsme, že mají drive-thru (drive-through) nejen fastfoody, ale i banky nebo lékárny. Dozvěděli jsme se, že v Las Vegas mají drive-thru oddací síň, je tedy možné odbýt sňatek v autě :) Když už jsem zmínil banky, teta má účet u banky Wachovia, drive-thru měla často i banka OceanFirst Bank. U nás se drive-thru nesprávně říká drive-in.

Wachovia, obdobně jako Lehman Brothers a další, se stala obětí finanční krize a jako opatření proti bankrotu byla v roce 2008 donucena vládou USA nechat se odkoupit holdingem Wells Fargo.

Ohledně léků, prakticky vše si pacienti hradí sami. Na jedno balení léků s obsahem zhruba 60 kapslí vychází doplatek cca. $15.00, zbytek hradí pojišťovna (je-li pacient pojištěn, jinak může balení stát i několik stovek dolarů). Zdravotnictví jako takové je v USA velmi finančně náročná záležitost.

Ale nejen zdravotnictví, například i pohřeb je velmi nákladný. Teta z legrace říká, že strejdu ještě nezabila jen proto, že umřít ve Státech je tak drahé :) Stojí zhruba jako u nás, jenže v dolarech (obvykle 15-25 tisíc). Tetina máma strávila v závěru života přes dva týdny v nemocnici a když se tetě do rukou dostal účet, který není nutné hradit v pozůstalosti, říkala, že kdyby se její máma z nemocnice přeci jen dostala, ten účet by ji určitě dorazil. „Black humor“, ale realita.

Pak jsme jeli domů se přiobléci, hned poté jsme vyrazili na bowling – tentokrát ale i hrát, ne jenom koukat. Během čekání jsme se dozvěděli od jednoho mladíka v tetiném bowlingovém týmu, že během včerejšího dne byla horská dráha „Kingda Ka“ v Six Flags zasažena bleskem a park byl mimo provoz.

Při hře jsem dostal pořádně na frak, pořád jsem házel žlábky („gutter“). Ale alespoň byla zábava. První hra končila se stavem 82 pro tetu, 20 pro mě a 58 pro Milku. Ve druhé hře jsem zahrál 62 a Milka 70, celkově tedy já 82 a Milka 128 bodů ze 300. Budu muset ještě trochu trénovat :)

Podstránky