USA.QeX.cz

Všechno to tak nějak začalo tím, že Milka znovu zažádala o vízum do US (ano, za všechno si může sama! :) Tak nějak to vyplynulo ze situace, kurs CZK-USD byl každým dnem příznivější a již 18 Kč za dolar byl dostatečným důvodem se do USA vydat. To jsme samozřejmě ještě nevěděli, že za pár týdnů klesne až pod 16 Kč za dolar.

Končím školu a tak mám poslední příležitost strávit několik týdnů v zahraničí, neboť 4 týdny dovolené na podobné věci určitě stačit nebudou. Navíc pohled na výpis z účtu po dlouhé době konečně začal vypadat zajímavě, takže jsem si mohl dovolit i velkorysou nabídku, že Milce zaplatím letenku, aniž by mě to nějak citelně finančně zasáhlo.

Celou trasu jsem pečlivě naplánoval. Odletíme do Denveru, projedeme kolečko na východě, z Denveru přeletíme do Chicaga a dojedeme do NJ. Trasa byla vypočítána den po dni a zanesena do webové osobní wiki, ze kterého později vznikl tento web, v jedné z předchozích verzí. Pár dní před odletem Milka řekla, že je lepší jet kolečko na západě v opačném směru, čímž moje propočty okamžitě vzaly za své. No a dva dny před odletem do Denveru, to jsme již byli v USA, jsme se na základě tetiny připomínky rozhodli, že zrušíme přelet do Chicaga a celé to pojedeme autem. Můj sen o transamerickém roadtripu se naplnil. Tehdy by mě ale ani ve snu nenapadlo, kolik toho nakonec za ten měsíc stihneme navíc...

Průběh

Statistiky

  • Na roadtripu (Denver, CO - Toms River, NJ) jsme ujeli 11 569 mil (18 557 km, 90 % odřídil LOC), do DC jsme ujeli cca 650 mil a pak ještě 212 mil Tundrou. A to nepočítáme cestování s příbuznými.
  • Za ubytování jsme dohromady zaplatili 36 275 Kč, za jídlo cca 16 800 Kč. Standardně jsme byli v motelu se snídaní, Wi-Fi internetem, klimatizací, kabelovou televizí a dvěma queen-size postelema. Pro tři dospělé na jednu noc je dobrá cena kolem $75.00.
  • Nasekali jsme 32 716 fotek a 1 035 animací o celkové velikosti 61.2 GB. Mohli bychom Japonce učit fotit ;-)
  • Tankovali jsme každý den za cca $50.00, celkem $1800.00 za benzín, dále $100.00 za parkovné a asi $40.00 za mýtné na dálnicích a mostech. Celkem za auto 31 040 Kč.
  • Navštívili jsme 30 států USA, což je 1 stát denně. K tomu jsme navštívili na severu Kanadu a na jihu Mexiko, čili všechny státy severoamerického kontinentu.
  • Při přejezdech jsme ujeli za den přes 800 km. Nepočítáme-li finále, nejeli jsme žádný overnight.
  • Navštívili jsme 13 národních parků a 2 národní monumenty. National Park System, Wikipedia. Díky kartě jsme ušetřili pár set dolarů.
  • Byli jsme u Atlantiku, Pacifiku, Gulfu, Michiganského jezera, Erijského jezera, jezera Ontario a Velkého solného jezera. Ve Skalistých horách jsme přejeli kontinentální rozvodí.
  • Viděli jsme nejvyšší dokončenou volně stojící budovu světa s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou na světě, nejvyšší budovu v USA, (projeli) nejdelší most na světě, nejmohutnější strom na světě, nejnižší bod souše východní polokoule, nejteplejší místo na světě, největší údolí na světě, nejdelší řeku na světě na konci její pouti, nejvytíženější hraniční přechod světa a spoustu lokálních rekordů.
  • V USA jsme ve třech utratili 184 000 Kč a celkem nás tato expedice stála cca 240 000 Kč. Nutno podotknout, že díky rekordně nízkému směnnému kurzu koruny k dolaru bychom nikdy v historii ČR takhle levně dovolenou tohoto rozsahu v USA nepořídili. Koncepce byla taková, že pokud šlo o „poznání“ (něco ochutnat, vyzkoušet atd.), nic nebylo dost drahé :)

Sousední stránky