USA.QeX.cz

Řidičák

Abych měl za sebou další z příjemných povinností před odletem, rozhodl jsem se tento den vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

Vydal jsem se tedy do Jungmannovy ulice. Budovu, ve které také sídlí Magistrát Hlavního města Prahy jsem našel poměrně snadno a nenechal jsem se zmýlit tím, že dopravní inspektorát má vlastní vchod nalevo od vchodu hlavního.

Dle instrukcí Milky jsem se hned vydal k přístroji vydávající pořadová čísla a chvíli dumal, kterou část dotykového displeje stisknout. Chtěl jsem se zeptat paní na informacích, která ale vedla dlouhý telefonní rozhovor a tak jsem se po chvíli beznaději rozhodl přečíst návod umístěný na papíře nad přístrojem. Nerad čtu víc jak tři řádky a tak jsem až doteď papír ostentativně ignoroval. Na papíře stálo, že kdo chce žádat mj. o mezinárodní řidičský průkaz, má zmáčknout volbu „podání žádosti (všechny úkony)“. Tak jsem to udělal a vylezl


papírek s číslem 140
a časem 8:55:56. Tou dobou se odbavovala čísla kolem 115 a tak jsem se vydal vyplnit formulář.

Formuláře jsem nikde neviděl a paní na informacích stále telefonovala. Když po několika minutách zavěsila, paní stojící přede mnou zažádala o formulář na vydání řidičského průkazu (nepřekládat!) a pak přišla řada na mě. Dostal jsem jeden výtisk


Žádosti o vydání mezinárodního řidičského průkazu
s dotazem, zda mi bude stačit jeden. Obratně jsem odpověděl že si kdyžtak zajdu pro nový a odebral se k nejbližšímu volnému pultíku, kterých je na zdi několik.

První část jsem tak nějak zvládl zpaměti, ze států, které hodlám navštívit, jsem vypsal USA, ale pak mě napadla ještě Kanada a Mexiko, tak jsem je tam vrazil všechny. Na druhou část jsem ale byl krátký, protože po mě chtěli údaje z řidičského průkazu. Ale žádné špeky – typicky číslo, den a úřad vydání (tyjo, už ho mám docela dlouho...). Do úřadu jsem napsal PRAHA, ale pak jsem si nebyl jist a ze zadní strany řidičáku z popisků zjistil, že jej vydal „Magistrát Hl. m. Prahy“. Tak jsem tam jak dement napsal „MAG. HL. M. PRAHA“ :)

V pokladně na konci řady přepážek jsem zaplatil 50 Kč správní poplatek (ačkoliv se má prý platit až na vyzvání úřednice za přepážkou) a dostal dva A5-kové papíry coby


potvrzení o zaplacení
. Poděkoval jsem a vydal se pryč, ať sezením nestrávím mládí.

Došel jsem na nedaleké Václavské náměstí, podívat se, jak ve spodní části náměstí chybí dům a skutečně tam chyběl. Zajímavé. Pak jsem se vydal do Tesca pro něco k pití a opět to vyhrála Poděbradka Citrus Mix za 12 Kč (hm, ve škole ji kupuju za 18...). Takto „loaded“ jsem se vydal zpět na dopravní inspektorát, kde se čísla hnula k číslu 130.

Usedl jsem a i když jsem si pohrával s myšlenkou vytáhnout notebook a začít pracovat či alespoň datlovat deník, nakonec vyhrálo svědomí a vytáhl jsem vytištěné přednášky na poslední chybějící zkoušku z Prognostických metod. Docela to dávalo smysl, ale nemohl jsem přestat sledovat, které číslo jde právě na řadu. Několikrát se v „mojí“ časové řadě přeskakovalo, takže poslední desítka docela odsýpala.

U čísla 139 jsem složil přednášky a začal vyndávat vše nutné. A že toho nebylo málo: žádost, dvě potvzení o zaplacení poplatku, občanka, řidičák, fotka. Než jsem to všechno vypakoval, zazvonilo číslo 140 a já vystartoval. Prý mám jít k přepážce 45. Přeletěl jsem zrakem všechna čísla, ale končilo to 44. Na signalizačním zařízení svítila šipka doprava, tak jsem zvýšenou rychlostí zahnul za roh a málem neubrzdil své nastolené tempo. Přepážka 45 totiž byla hned úplně první.

Usadil jsem se a předložil všechno co jsem měl. Bylo 9:40. Paní ještě něco řešila s kolegyní, jejíž klient po šedesátce má od lékaře předepsány brýle a paní nevěděla co s tím nebo tam byl ještě další problém, nevím a je to dost nepodstatné. Asi po třech až čtyřech minutách se paní konečně začala věnovat mému mezinárodnímu řidičáku. Řekla, že do USA a Kanady tedy dostanu MŘP s platností do celého světa na dobu 1 rok. Pak datlovala údaje do počítače a rukou napsala mé nacionále do samotného řidičáku. Pomocí oboustranné samolepky nalepila fotku a umístila všechna nutná razítka. Pak mi řidičák předala, že mám zkontrolovat údaje a podepsat na příslušných místech. Pak jsem ještě podepsal v takové „knize“ (jak na poště) že mi řidičák předala, uklidil jsem ty spousty věcí co mi zbyly, poděkoval a radostně odešel do práce, vytvářet hodnoty.

Podstránky