USA.QeX.cz

Socha svobody a NYC

Teta nechtěla do NYC řídit, tak se toho chopil brácha. Dojeli jsme do New Jersey Liberty State Park, kde jsme zaparkovali. Pak jsme došli do terminálu Communipaw Terminal, kde jsme prošli bezpečnostní kontrolou a ztratili bráchu, který zůstal někde. Naštěstí ho ochranka pustila.

Loď byla v přístavu, tak jsme rovnou nastoupili a za chvíli už se odplouvalo. Nejdřív se stavělo na Ellis Island, kde jsme ale (jako obvykle :) nevystupovali, tolik času jsme neměli. Dojeli jsme tedy na Liberty Island a když jsme vystoupili z lodi, šli jsme rovnou na konec fronty do podstavce sochy.

Fronta byla asi na hodinu, ale i když bylo modro a horko, pofukoval větřík a fronta byla ve stínu. Těsně před security se ale stálo ve stanu a tam bylo dost nesnesitelně.

Pak jsme prošli security (GE EntryScan3 Puffer Machine) a prošli do podstavce sochy. Nejdříve jsme prošli muzeum v podstavci a pak jsme po schodech (teta taky!) vylezli až na nejvyšší zpřístupněnou vyhlídku.

Po všem prohlížení a focení jsme postupně sestupovali do nižších vyhlídek, až jsme nakonec skončili zas na zemi a podstavec opustili. Rovnou jsme se vrhli k pítku a Milka si pak koupila lahev pití a hotdog za hříšných $5.26.

10:50 leaving nj
11:20 ellis
12:00 liberty
12:10 fronta in
12:40 fronta out
13:00 schody
13:30 socha out
14:15 ferry out
14:50 arrive nj

total 4 hrs

Dál jsme se nezdržovali a jeli jsme lodí zpět. Autem jsme se přesunuli na Grove St. (Journal Square), kde jsme nějakou dobu hledali parkování. Pak jsme koupili kartu na metro a vyrazili. Milka šla poslední a zjistila, že karta je limitována pěti vstupy, ale ona byla šestá, tak si chtěla koupit jízdenku, ale nějaký černoch jí pustil na svůj Pass. Cestou jsem našel na zemi jednu MetroCard, která měla zadní stranu ve španělštině.

Metrem jsme dojeli na 33rd Street, odkud jsme přešli na červenou trasu metra a zamířili na sever. Zkusil jsem svou nalezenou MetroCard a ejhle, pustila mě! Tak jsme začali koukat po zemi a sbírat, co jsme našli. Metro bylo neuvěřitelně narvané a to nás čekalo 17 stanic! Celá trasa měla 49 stanic, celé pražské metro jich má „pouze“ o 8 více.

Když jsme vyjeli na povrch, zjistili jsme, že lije jak z konve. Trochu se to zklidnilo, tak jsme šli k Bronx Zoo, ale zavřeli jí zrovna když jsme přicházeli. ZOO je tři bloky od nadzemní stanice metra. Tak alespoň jsme byli v Bronxu...

Šli jsme tedy zpátky na metro a zelenou trasou jsme se přemístili zpět. Z nalezených MetroCard jich pár fungovalo. Pomocí shuttle metra jsme se přesunuli na Times Square. Tam jsme se nakrmili v McDonald’s. Pak jsme vlezli do obchodů se suvenýry a utratili spoustu dolarů ;-)

Nakonec jsme došli jsme na 33rd Street a PATH se vrátili na Grove St. Odtud zase řídil brácha, ale když jsme dojeli k benzince, dostal jsem se k volantu a odřídil až do Toms River. Pršelo jen se lilo.

Podstránky