USA.QeX.cz

St. Louis a Springfield

Ráno jsme se vzbudili po osmé a došli na prvotřídní snídani. Konečně jsem vyzkoušel vaflovač a musím se pochválit, nebyl z toho trhanec.

Naskládali jsme se do auta a vyrazili na sever. Za pár hodin se na obzoru objevil oblouk Gateway Arch (vyslovuj "arč"), který tvoří dominantu města a je tvz. branou na západ.

Projeli jsme downtown křížem krážem, hledajíce parkování. Nakonec jsme zastavili na hodinách a nakrmili je na cca půl hodiny. Vyrazili jsme na obhlídku. Po několika desítkách fotek jsme došli až k samotnému oblouku, který je opravdu monumentální. Už cestou brácha říkal, že tam nahoře to vypadá jako nějaká okýnka a opravdu.

Lístky se kupovaly pod archem v podzemí, kam dojít znamenalo projít detektory a security. Nejlevnější vstup stál $14.00 na dospěláka, tak jsme řekli, že půjdem. Znamenalo to ale dokrmit parkovací hodiny, čehož se zhostil brácha. My jsme mezitím koupili vstupenky, které ale zahrnovaly i 35 minut dlouhý film o stavbě mostu (varianta B), který jsme nestihli, neboť začínal ve 12 hodin, za 15 minut od koupě lístků.

Brácha dorazil ve čtvrt, nahoru na arch jsme měli lístky na 12:40. Protože původně jsem nevěděl, že je prohlídka takto "organizovaná", řekl jsem bráchovi, ať hodiny nakrmí "klidně na hodinu", což udělal, ale nebylo to dost. Tak přišla řada na mě. Dal jsem Milce všechno nepotřebné, ať nemusím opět vyndávat všechny kapsy při průchodu rámem.

Venku pralo slunce, ale v běhu mě podporovalo nastavení semaforů. U auta jsem byl za 3 minuty, i když jsem cestou málem zkolaboval ;-) Ještě že cestou bylo pítko. Když jsem odcházel od auta, na parkovacím automatu svítilo něco přes hodinu a půl, což by mělo bohatě stačit.

Došel jsem zpátky (cesta byla horší kvůli semaforům, které v tomto směru vyžadovaly hodně čekání). Protože po první obhlídce jsem Lídu ani bráchu nikde neviděl, očekával jsem, že se byť se zpožděním dostali na film.

V prostorách pod archem byla expozice historie, kde krom plno informačních tabulí byli i pohybliví umělí lidé (podobní Disneyho animatronicům) a spousta dobových artefaktů.

Pak jsem se zastavil u vstupu na film, kde mě uchvátila zeď s hlavami stavitelů. Tam mě po pár minutách požádal černošský pár o fotku, uprostřed čehož se vynořila Milka s bráchou, kde prý poletuju a kdesi cosi.

No nic. Odevzdali jsme kontrolní ústřižek a vyfasovali modrou pětku coby boarding pass do "capsule", výtahu nahoru na arch. Byli jsme vyfoceni a čekali. Pak na nás přišla řada, sešli jsme po schodech s betonovými zdmi do míst, za které by se nemusel stydět kdejaký atomový bunkr.

Shlédli jsme několikaminutový film o archi, pak byl slyšet rámus a přijely ony "capsule", kterých bylo v sérii zapojených osm. Byly každý pro pět lidí a vypadaly jak přistávací modul Apolla 11. Naštěstí jsme tam byli jenom tři, takže jsme se tam pohodlně nasoukali.

Cesta nahoru trvala 4 minuty, capsule sebou tak divně házely a vydávaly rámus. Nahoře jsme se vystřídali s lidmi jedoucími dolů a již jsme byli u onich okýnek.

Výhled byl neskutečný. Díky trojúhelníkovému tvaru archu bylo možné koukat přímo dolů, z čehož se i otrlejším musí nutně dělat závratě. Strávili jsme nahoře asi tak čtvrt hodiny plných fotografování.

Cesta dolů byla kratší a capsuli jsme sdíleli s černošským párem. Mládenec se nás zeptal "German?" a po naší odpovědi vypadal, že mu "Czech" něco říká. Doporučil nám místní Union Station a jinak jsme konverzovali spíše česky ve třech.

Ještě jsme se vrátili do shopů a koupili plno (kupodivu) chutných dobrot. Vrátili jsme se k autu a parkovací automat hlásil -16 minut. Okamžitě jsme odjeli ;-)

Vyrazili jsme dále na sever, do Chicaga. Zastavili jsme se na dobrou pizzu 3 za $15.00 a i s pitím (free refill) jsme platili necelých $22.00 + $3.00 tip.

Protože jsme projížděli Springfieldem (hlavní město Illinois), zavelel brácha zkusit najít Evergreen Terrace. Měli "jenom" Evergreen Ct, což stačilo. Byla to malá ulice do půlkruhu. Ale Springfieldskou misi to splnilo.

Vystřídal jsem bráchu v řízení a ujel asi 220 km. Ubytovali jsme se v Joliet, nějakých 60 km od downtownu Chicaga, za $72.00 na noc.

Večer jsem se ze zpravodajství dozvěděl, že dnešní zemětřesení 47 km od centra Los Angeles dosáhlo stupně 5.4 a požár v Yosemitském národním parku zničil 25 domů.

Podstránky