USA.QeX.cz

Pennsylvánie, NYC a NHL

Vstávali jsme v 7:30 a o hodinu později vyráželi. Projeli jsme bojiště u Gettysburgu, projeli kolem hlavního města Pensylvánie Harrysburgu. Zastavili jsme se v King of Prussia, což je největší mall v USA co do prodejní plochy (259 500 m²; OC Letňany má 125 000 m²). Chtěl jsem vidět obchod Pottery Barn (zmínka v seriálu The Big Bang Theory). Nechali jsme si tu vyrobit za $14.83 vánoční ozdobu u typického Santy, jemuž si děti sedají na klín.

Stavili jsme se také na focení kapitolu v hlavním městě státu New Jersey Trentonu. Podívali jsme se na Princetonskou univerzitu a po I-95 a Lincoln Tunnelem dojeli do NYC. Mýtné jsme platili 2x – nejprve $2.95 a potom $?.??.

Brácha si vyzkoušel řízeni v "pořádném provozu", jak se sám vyjádřil, a stylem jízdy si nezadal s domorodými taxikáři ;-) V pul čtvrté jsme se šli ubytovat do Carter Hotelu. Máme pokoj 1502, 15. patro (z 24 celkem).

Přesné místo pro vrácení auta bylo v navigaci špatně a tak se to podařilo až napodruhé, když jsem se k brachovi přidal s rezervačním papírem. Tam jsme zaparkovali na posledním volném místě a pracovnice obešla auta, aby zkontrolovala stav. Vše bylo OK. Najeli jsme 4096.9 mil = 6593.3 km (13856.3 mil - 17953.2 mil).

Vrátili jsme se do hotelu, zateplili se a vyrazili do docela mrazivého, přelidněného (Vá)nočního New Yorku. Před ochodem jsme aktivovali fogger proti štěnicím a rychle vypadli. Trochu jsme se báli, aby to třeba nezačalo unikat pode dveřmi a někdo si toho nevšiml, nicméně brácha se ještě vracel na pokoj, takže zkontroloval, že je vše OK (i když si to asi docela užil, protože se až dvě hodiny po aktivaci nemá do místnosti chodit).

Prošli jsme pár bloků směrem na severozápad, směrem k Central Parku, a jako tisíce dalších lidí kolem jsme se vyfotili s proslulým stromečkem u budovy GE Building Rockefellerova centra, jehož vrcholek zdobí obrovská hvězda od Swarovského (který se narodil a vyrůstal u nás!).

Poté byl ale nejvyšší čas vydat se do sportovní haly Madison Square Garden, kde nás čekalo utkání mezi New York Rangers a Tampa Bay Lightning.

Prošli jsme zběžnou prohlídkou zavazadel a poté kontrolou lístků. Lístky jsou pravé, prošli jsme :). Kolem nás se valily davy fanoušků v dresech Rangers. Hromada jich stala frontu na Prime Rib (vyšší roštěnec), já jsem si dal Budweiser, Milka vodu a minipizzu, to vše dohromady za $22.00, brácha si dal taky Budweiser za $9.50.

Stadion byl impozantní. Asi protože jsem si uvědomoval významnost, resp. světoznámost této arény, plus na žádném sportovním utkání jsem v uplynulých asi tak 17 letech nebyl (v 1993 jsme v USA byli na baseballu). Usadili jsme se a vychutnávali atmosféru. Po stadiónu chodili chlápci a nabízeli cukrovou vatu, hotdogy, pití a tak. Naprostá většina z tisíců návštěvníků byli běloši (!).

Měli jsme úžasný sportovní zážitek, protože hosté vyhráli 4:3 až na desátý samostatný nájezd (během zápasu jsme viděli celkem šest gólů, což byl dost nadstandard). Bohužel lidi že čtveřice hned před námi se stále zvedali, různě chodili na záchod, pro jídlo, pro pivo... jen škoda, že vyhráli právě hosté, neboť jsme přišli o vítěznou atmosféru domácího publika.

Nikdy předtím jsem na žádném podobném zápase nebyl, takže mě zaujalo, o kolik více toho člověk vidí v televizi. Ale zase doma přichází o úžasnou atmosféru, která v hledišti obvykle panuje.

Společně s davy jsme po celkem úzkém schodišti vyvalili z Madison Square Garden zpět do předvánočního NYC, zapluli do hotelu Carter a šli spát. Snad nás nesežerou štěnice :)

Podstránky