USA.QeX.cz

Vánoční NYC

Opět tu máme slunečno a nikde žádné štěnice. Vstávali jsme standardně v 6:50, zastavili se na snídani v McDonalds na sedmé Avenue ($19.78) a na osmou jsme dorazili ke vchodu na vyhlídkovou plošinu GE Building Rockefellerova centra, nazvanou "Top of the Rock". Vstupenky jsme již měli, takže jsme pouze dopili ranní kávu a pak absolvovali standardní bezpečnostní kontrolu a nastoupili do rychlovýtahu. Skrz strop bylo vidět do nasvícené šachty a navíc, jak jsme stoupali, byly na strop promítány různé důležité události historie.

Vyhlídková plošina je třípatrová, což jsme zjistili až na místě. Byla krásná viditelnost, z jedné strany se majestátně tyčil Empire State Building a z druhé se do dálky táhl Central Park.

Zastavili jsme se v suvenýrech, kde jsem si (k Vánocům :) za krvavých $50.99 koupil 4D puzzle mapy Manhattanu od Cityscape, do které se následně zasadí přiložené plastové mrakodrapy. Už jsem to obdivoval včera, ale tam to stalo o $10 víc (na internetu ho prodávají o dalších $10 levněji).

Obvykle se označení „4D“ směji (typicky třeba „4D Sound“), protože čtvrtým rozměrem je čas. Toto puzzle si ho ale opravdu zaslouží, protože na přiloženém listu máte časovou osu s vyznačenými budovami a i plastové výlisky budov jsou chronologicky očíslované. Takže jak puzzle dokončujete, kvete vám město před očima. V návodu samozřejmě nechybí v jistou dobu pokyn k odebrání dvou budov...

Došli jsme si na WC, které je o patro níže a je obsluhováno vlastním výtahem (!). Milka si ještě koupila knížku za $10.72 a pak jsme rychlovýtahem sjeli zpět do přízemí, opět jsme mohli koukat nahoru do šachty s projekcí na strop výtahu. Zastavili jsme se v přízemí v suvenýrech, kde si Milka koupila kabelku s nápisy „New York“ – prakticky stejnou, jakou si koupila v Praze s nápisem „Prague“. Kolem Rockefeller Tree a přilehlého bruslařského kluziště jsme vyrazili na Pátou Avenue.

Po ní jsme došli do Apple Store, který je nejprestižnější pobočkou firmy Apple. Tam jsme si "hráli" a také rozmrzali.

V Central Parku jsme koukli na bruslařské kluziště Wollman Rink a dohodli se, že se tam 29. prosince zastavíme zabruslit si. Není to sice úplně zadarmo, ale za ten zážitek to stojí. Těžko říct, kdy jsme bruslili naposledy :)

Došli jsme k hospůdce McGees Pub, podle které byl udělán McLarens Bar v populárním americkém seriálu How I Met Your Mother, ale dovnitř jsme nešli. Možná příště ;-)

Kolem Carnegie Hall jsme dorazili zpět na Times Square a zpět do hotelu. Asi 10 minut před termínem jsme provedli check-out a s kufry, batohy a taškami se vydali do tři bloky vzdálené autopůjčovny. Jakmile jsme vlezli na recepci, začaly se na nás sypat nabídky na dopravu na letiště, a venku na ulici k tomu přibyli taxikáři, ale naštěstí to netrvalo dlouho.

V půjčovně šlo všechno hladce a byl nám přidělen Nissan Altima 2.5S. Nabízeli nám Nissan Maxima za příplatek $10 denně, ale to jsme po krátké úvaze odmítli.

Dojeli jsme na Lower Manhattan a při cestě to brácha newyorským taxikářům už natíral ;-). Prý jako atrakce dobrý, ale jinak by se z toho musel zbláznit. Je to holt jak arabské státy, každý jezdí, jak může a na čáry se moc nehledí.

Projeli jsme Holland Tunnel do New Jersey a jeli směr Easton v Pennsylvánii, kde bydlí sestřenice. Cestou jsme se stavovali ve White Castle, kde ale neměli info o menu (zde "combo"). Navíc pracovníky od strávníku dělilo neprůstřelné sklo a pytlíky s burgery se vydávaly skrz box se dvěma dvířky - prostě jak v bance.

Proto jsme se rozhodli pro jiný fast food - Sonic Drive-in. Nebyl úplně po cestě, ale bylo optimální počasí. To je restaurace, kde zaparkujete na vyhrazeném místě, u kterého je menu, interkom a terminál na platební karty. Objednali jsme si, zaplatili $22.67 a čekali dlouho, možná čtvrt hodiny. Pak nám maník na kolečkových bruslích přivezl jídlo a bylo to moc dobré.

Navigace v iPhone občas selhává, což nás v tomto případě stalo $0.75 na mýtném, které jsme mohli objet.

Ve čtyři jsme dorazili do Eastonu. Přivítal nás William, přítel sestřenice Rhey. Uvnitř už byla Kira, Rhea dorazila po chvíli a nakonec přijela i teta se strejdou.

Mateřská školka kluků je u táty Billa a dorazí až zítra. Bude klidný večer :). Pak se řešilo jídlo, koukali jsme na televizi, vyrazili po okolí fotit vánočně nazdobené americké domy a povídali si.

Večer jsem se strejdou dojel k Billovi (bydlí jen pár mil odtamtud) pomoci mu otočit fotbálek, který klukům montoval jako vánoční překvapení. A když už jsme tam byli, pozval nás dál na kus řeči a láhev piva. Každý jsme měli jinou, mé bylo vařeno v Brooklynu.

Spát jsme šli kolem půlnoci.

Podstránky