USA.QeX.cz

Alkohol

Kvůli Volsteadově zákoně o zákazu alkoholických nápojů z roku 1919 je i přes jeho zrušení v roce 1933 pití alkoholu na ulici v USA zakázané, protože „alkohol je droga, která ničí rodinný život a vede ke zločinnosti“.

Paradoxně díky prohibici se dařilo pašeráckým gangům se svým známým šéfem Al Caponem působícím v Chicagu, který byl v roce 1931 zatčen za neplacení daní a svůj trest vykonával na ostrovním vězení Alcatraz. Lidé také pili vše, o čem si mysleli, že obsahuje alkohol a tak bylo mnoho případů otravy alkoholem. Silná auta pašeráků dala základ závodům NASCAR.

V mnoha státech je prodej jakéhokoliv alkoholu (liquor, lidově „booze“ čili „chlast“), včetně piva, soustředěn do specializovaných obchodů, označovaných jako „Liquor store“. Tam vám nakoupený alkohol naskládají do známých neprůhledných hnědých papírových sáčků (v televizi označené XXX - opět kvůli prohibici). Ale v jiných státech si pivo koupíte ve Walmartu. Pití alkoholu na veřejnosti tak je společensky nepřijatelné, stejně tak jeho veřejné transportování. U nás je třeba běžné prodávat pivo ve fastfoodech McDonald's.

Pivo

Kdo v USA alespoň trochu holduje pivu, kupuje importovaná piva z Evropy. Naprosto typickým pivem v USA je třetinková sklenice se sníženým obsahem alkoholu a rukou odšroubovatelnou zátkou.

While only 13th in the world in per capita beer consumption, the United States had 1,444 breweries of varying size operating as of 2006. Obrovským distributorem piva je firma Anheuser-Busch v čele s rodinou piv Budweiser a hojně propagovanou značkou Bud Light (Introduced nationally in 1982 as „Budweiser Light“, Bud Light is a 4.2% ABV pale lager with 110 calories. Od roku 2001 je Bud Light nejprodávanějším pivem v USA, i když se o něm říká, že je to "near beer" :)

Pro dobrý obsah alkoholu je vhodné hledat piva označená jako "Malt Liquor", která mají alespoň 8 % alkoholu. Ale tento typ není ve společnosti moc oblíben a proto může být těžké ho sehnat.

Pivo jako Miller Lite či Bud Light je hodně vodové, někteří jim proto říkají "near beer" (skoro-pivo).

Více zde

Beer Pong

V USA populární hra (drinking game), ve které se na dva konce stolu umístí sada kelímků (např. 6, do pyramidy 3-2-1), přičemž hráči se snaží pingpongovými míčky do těchto kelímků strefit. Kelímky obsahují pivo a pokud se to některému podaří, soupeř tento kelímek musí vypít.

Reklamy

U.S. television networks allow alcohol to be advertised as long as no one in the commercial is actually drinking it.

Zaslání do USA

Do USA je import alkoholických nápojů oficiálně zakázaný, pokud nemáte patřičnou licenci. Důvody jsou dva - stát tím přichází o (spotřební) daně a nelze zaručit, že zásilka není adresována nezletilému (palírny své zásilky patřičně označují, pošta jej pak bez ID nevydá).

Slovníček

Liquor
Booze
Beer
Wine

Podstránky