USA.QeX.cz

Benzín

Druhy

V USA jsou u čerpacích stanic k dispozici obvykle tři druhy benzínu:

  • Regular / Unleaded (87 oktanů) - do většiny automobilů se tankuje toto.
  • Plus / Super (89 oktanů)
  • Premium / Supreme (93 oktanů) - hlavně automobily s přívěsy.

Diesel (naftu) nabízejí pouze vybrané čerpací stanice, není tak běžná, jako v Evropě.

Je možné narazit na benzín E-85, který obsahuje 85 % ethanolu a 15 % benzínu. Je levnější, ale ne všechny motory (zejména ty starší) na to ale jsou stavěné a mohlo by dojít k jeho rychlejšímu opotřebení! Konzultujte s manuálem k vozidlu.

Oktanové číslo neodpovídá Evropskému, počítá se jinou metodou* a vychází o 4 oktany nižší, než u srovnatelného benzínu v Evropě. Standardní 87 je tedy vlastně 91. Motory jsou tu ale daleko větších objemů, třílitry nejsou žádnou výjimkou a to nemluvím o SUV, kterých je na amerických silnicích již většina.

*) Jako aritmetický průměr oktanových čísel získaných výzkumnou a motorovou metodou, zatímco v Evropě používáme pouze oktanové číslo výzkumnou metodou.

Placení

Cena benzínu se pohybuje v rozmezí $3.50 - $5.50 za jeden US galon (3.8 litru) v závislosti na lokalitě a ročním období. Cena zhruba odpovídá dolaru za litr, což ve výsledku znamená cenu 1.40 Kč na km. Spotřeba se udává v počtu ujetých mil na 1 galon benzínu (miles per galon, mpg), takže místo "consumption" se pro spotřebu používá výraz "mileage" ([majlyč]). Obvyklá spotřeba menších vozů (velikostí jako Fabia) je kolem 35-40 mpg, SUV kolem 20-25 mpg. V USA je drtivá většina vozidel s benzínovým motorem, naftu/diesel zde u osobních aut prakticky neznají.

V létě bývá benzín dražší, protože se jedná o tzv. "Summer Blend" s příměsí ethanolu.

Na pár čerpacích stanicích účtují dvojí ceny - platba v hotovosti ("Cash") může být levnější než platba kreditní kartou ("Credit") - kvůli poplatkům za bezhotovostní transkace. Rozdíl bývá několik centů na galon, VISA a MasterCard si obvykle účtují kolem 2 % z částky.

Z každého dolaru za pohonné hmoty je 27 centů daň, tzn. asi 23 centů za litr. V ČR je to zhruba čtyřnásobek, cca 95 centů za litr. To prakticky odpovídá celkové ceně benzínu v USA (3.6 dolaru na galon).

Většinou jsme přímo na pumpě projeli kartou, naťukali PSČ (což se bohužel většinou muselo řešit s pumpařem, jinak by to bylo úplně bezobslužné) a tankovali. PSČ se páruje s údaji na kartě, takže zadávejte to v ČR. Jednu chvíli jsme se mylně domnívali, že by to mohlo být kvůli různým daním v různých státech. Bohužel i další cestovatelé nám potvrdili, že s evropskými kartami je to čím dál horší a je celkem jedno, jestli máte kartu debetní, nebo kreditní.

Tankování

Tankovali jsme nejčastěji u Chevronu (2008) a Phillips 66 (2010).

V New Jersey nejsou běžné samoobslužné stanice, prostě přijedete ke stojanu, stáhnete okénko a nadiktujete zaměstnanci co a jak.

Druh benzínu vyberete příslušným tlačítkem s číslem na stojanu.

Některé stojany jsou samoobslužné a benzín začne téci až po vsunutí platební karty. Jiné zase mají páčku pod pistolí, kterou musíte otočit nahoru, aby začal benzín téct (na stojanu v oblasti, kam se pistole vrací - viz obrázek vpravo, takový zobáček ve tvaru obráceného L, dotýkající se hadice; na obrázku vpravo již otočené nahoru).

Tankovací slovníček

AnglickyVýslovnostČesky
FuelFjůlBenzín
Fuel TankFjůltenkPalivová nádrž
Fill it upFilidapPlnou (nádrž)
GasGésPlyn, (i plynový pedál (i benzín))
Gas stationGéstejšnČerpací stanice
GallonGél'nGalon (3.8 litru)
NozzleNáz'lTryska (ústí čerpací pistole)

Podstránky