USA.QeX.cz

Bydlení

Drtivá většina domů je postavena především ze dřeva - kostra, obložení apod. Hlavním důvodem je asi cena, nicméně v domě je slyšet prakticky cokoliv, opravdu není problém se při zatloukání hřebíku kompletně probořit do vedlejší místnosti. Také zde vznikají problémy se škůdci, jmenovitě především tedy s termity. Na druhou stranu i takto konstruovaný dům má údajně dokonalou tepelnou izolaci. Klimatizace (v podlaze), stejně jako bazén na zahrádce je v této době již standardem.

Dům vyroste zhruba za tři měsíce, během 6 týdnů našeho pobytu se z kostry stala "betaverze" domu. Klasický přízemní rodinný domek o rozměrech cca 15×8 metrů (4+1) stojí zrhuba $300,000. Za stejné peníze pořídíte jednopokojový byt na Manhattanu (v lokalitě u Empire State Building spíše od $400,000 nahoru), ale bydlení v kondominiu na Manhattanu se dá sehnat „již“ za pár desítek tisíc dolarů.

V USA existuje mnoho "mobilních bezdomovců", kteří kvůli vysokým cenám nemovitostí dům nevlastní a bydlí ve svém voze. To je oficiálně tolerováno a tak např. není problém vyspat se v autě na kterémkoliv odpočívadle. Bezpečnost a hluk je ale druhá věc.

Stěhování

Američané jsou stěhovavý národ. Nejčastější příčinou je nové zaměstnání v jiném státě. V současné době (2009) je stěhovací útlum, protože kvůli ekonomické krizi je obtížné starý dům prodat.

Mnozí ale prodej domu neřeší a díky speciálním budovám, které mají dokonce vlastní kolečka, stačí naložit dům na kamion a jednoduše převézt na nové místo.

Tyto tzv. Mobile Homes lze ve standardní velikosti pořídit již kolem 30 000 USD (cca půl milionu Kč).

U-Haul

Často jsme na silnicích vídali auta, za kterými byl zapřažen krytý nákladní přívěs firmy U-Haul, který se na každém přívěsu chlubí tím, že díky jejich konstrukci zvedáte břemena o mnoho palců méně („low profile“). Název znamená „You Haul“, tedy „vy táhnete“ (za svým autem). Firma U-Haul v USA řeší především všudypřítomné stěhování (svépomocí), zapůjčením přívěsů nebo celých dodávek.

Přezouvání

Překvapilo mě, že se po krasném měkkém americkém koberci v domě šlape v botech a nikomu to nevadí. Američané totiž nemají ve zvyku se přezouvat, což je oproti Česku velký rozdíl především na základních a středních školách, kde se přezůvky také nenosí. Dokonce se uvádí, že pro Američany je pokyn k vyzutí vnímán, jako by dostali pokyn se svléknout.

Byl jsem ale uklidněn, že když je venku mokro, boty se před kobercem přeci jen sundají :)

Slovníček

AnglickyVýslovnostČesky
ApartmentəpártmentByt („Flat“ je britsky)
HomeownerHoumounrVlastník nemovitosti
StudioStůdijouGarsonka
Real estateRýl istejtNemovitosti
DuplexDuplexDvojdomek
RaftersRéftrzKrov (střecha domu)

Podstránky