USA.QeX.cz

Kriminalita

Prakticky každé větší město v USA řešilo problémy s nejchudší vrstvou obyvatel výstavbou panelákových sídlišť (lidově „projects“). Během let se z nich ale stala ghetta, do kterých se v mnoha místech báli chodit i policisté. Někde byly vybydlené budovy zbourány (projekt Pruitt-Igoe v St. Louis), někde byly za přispění desítek těžkooděných strážců zákona vyčištěny, zrekonstruovány a nyní jsou střeženy. Těmto místům je nutné se vyhnout, nicméně na turisticky známých místech stačí střežit pouze kabelky, batohy a kapsy a o svůj život se bát nemusíte.

New York City

New York City je nejbezpečnější americké město s počtem obyvatel větším než 1 milion a čtvrté nejbezpečnější město s počtem obyvatel větším něž 500 000. Za posledních 12 let se kriminalita snížila o 75 % a to především zásluhou tehdejšího starosty Rudolpha Giulianiho. Toho krátce po pádu Dvojčat ve funkci vystřídal Michael Bloomberg.

Počet sebevražd evidovaných v roce 2007 byl téměř 500. Počet vražd v roce 2005 byl nejnižší od roku 1963 (kdy jsou tyto statistiky evidovány). Za celý rok (2005) bylo spácháno 537 vražd, v roce 1990 to bylo 2 245. V roce 2004 bylo na 100 000 obyvatel spácháno 2 800 různých trestných činů. V Dallasu je to 8 960, v Detroitu 7 904 a v Phoenixu 7 402.

Policejní sbor města New York (New York Police Department - NYPD) je největší bezpečností složkou v zemi. Sboru pomáhají i různé menší útvary jako například Port Authority Police, která má na starost důležité dopravní uzly, jako mosty nebo nádraží.

Kalifornie

Velkým problémem Kalifornie je kriminalita. Mnoho přistěhovalců z chudého Amerického jihu, či ilegálních imigrantů, se velice obtížně začleňuje do majoritní společnosti. To vede k nárůstu kriminality a spotřeby drog. V Los Angeles je mnoho čtvrtí (ghett) proslulých zločinem, prodejem drog a prostitucí. Problém je to velice těžko řešitelný a s narůstající Hispánskou populací se bude i nadále prohlubovat.

Florida

Nejproblomovějším městem je Miami, kde je početná komunita Kubánců. Ti se sem dostali v průběhu 80. let, kdy po jednání s Fidelem Castrem povolili uprchlíkům cestu do USA. Jenže Američané nevěděli, že mezi uprchlíky do země svobody Kubánská vláda tajně nastrčila i chovance nápravných a psychiatrických zařízení.

Sebeobrana

Každý si svůj majetek střeží a to často střelnou zbraní, jejichž držení je v USA legální i bez zbrojního průkazu. V extrémním případě tak po vás v případě vašeho vniknutí na cizí pozemek může majitel začít střílet. Nicméně pravidla jsou taková, že musí mít pozemek řádně ohraničen, s cedulí, že může dojít ke střelbě ("Trespassers will be shot, survivors will be shot again" :) po vniknutí se má rozeznít alarm, majitel vás má hlasem upomenout, abyste opustili jeho pozemek, vystřelit do země a pokud budete vypadat ozbrojeně, pak vás teprve může střelit např. do nohou. Ale tušíme, jak to v praxi chodí, že? :-/

Šikana

Slovníček

AnglickyVýslovnostČesky
StabStébBodnout (např. někoho nožem)
ShootŠůtStřelit (např. někoho)
HomicideHóməsájdZabití
FatalFejdəlFatální
FraudFródPodvod (např. finanční)
BullyBulyNásilník, ten kdo šikanuje
WedgieVedžíZásek spodního prádla
SwirlieSvárlyHlavu do wc mísy a spláchnout
MooningMůningVystrčit holý zadek
JudgeDžadžSoudce
CourtKórtSoud
JusticeDžastysSpravedlenost
ProsecutorProsəkjůdərŽalobce
Attorneyə'trənýAdvokát

Podstránky