USA.QeX.cz

Lyžování

V USA existuje několik důležitých lyžařských středisek, ty nejznámější se vyskytují především ve Skalistých horách ve státě Colorado, jako například Aspen, a v Kalifornii (vč. olympijského Squaw Valley, 1960).

Na východním pobřeží se jezdí do Apalačského pohoří (s nejvyšší horou Mount Mitchell (2037 m.n.m.) ležící v Severní Karolíně), ale nejlepší střediska jsou na severu, u Kanadských hranic - ve Vermontu (Jay Peak, Stowe, Killington) a v New Yorku v okolí olympijského Lake Placid (1932 a 1980) ve středisku Whiteface (skipas: $74.00/dospělý/den).

Kolem Vánoc 2010 jsme projezdili 4 Coloradská lyžařská střediska (Keystone, Vail, Beaver Creek, Aspen/Snowmass), 1 New Yorské (Lake Placid) a 1 Vermontské (Stowe). Lyžování bylo kvůli jiné struktuře sněhu a samozřejmě jiným standardům odlišné, ale subjektivně celkově horší, než v našich oblíbených Dolomitech. Samozřejmě přítomnost kapesníčků či nápojů a malých energetických tyčinek zdarma, případně map na madlech lanovek byla vítaným zpestřením, každopádně absence většího počtu kabinkových lanovek a „bublin“ u sedačkových zapříčinily, že jsme dost často mrzli.

Skipasům říkají „Lift Ticket“ a za jednodenní zaplatíte ve větších střediscích kolem $90.00, ve Vailu a Aspenu kolem $100.00. Do ceny se (kvůli četným žalobám při úrazech) promítá poměrně vysoké pojištění, takže v USA takříkajíc lyžujete na nebezpečí areálů (nikoliv na své). Tím ovšem neříkám, že nemáte mít (při)pojištění - naopak!

Jeden lyžařský den sakumprásk tak přijde cca na $200.00 (ubytování, jídlo, auto, výbava, skipas).

Je problém porovnat evropské a americké lyžařské areály, protože v USA se areály standardně měří na plochu, ne na délku sjezdovek. Mnoho sjezdovek totiž není upravovaných a freeride se na délku počítá obtížně.

Velkým rozdílem je obsluha. Nejen, že se na vás usmívají, pozdraví vás a prohodí si s vámi pár slov (než nasednete), ale také vám třeba nahoře vyndají lyže z přihrádky na kabince. To byla hodně velká změna oproti těm bohužel ne neobvyklým zapšklým vlekařům, na kterých je už z dálky vidět, že nenávidí svou práci. Pár lidí také stojí před vstupem na lanovku a ručně (!) zkontrolují váš skipas. Jak jsem se později dozvěděl, není to nějaký jejich plezír, ale jedná se o nejspolehlivější způsob na odhalování nepoctivců.

Doporučuji koupit permice online, vychází to na třídenní Vail+Beaver Creek+Keystone+další kolem $250.00 (šestidenní kolem $400.00, sezónní $600.00).

Pocitově to, co známe jako černé, jsou v USA značené modře.

Američané v létě nemají možnost lyžovat na svém území, jelikož ve Skalistých horách se nevyskytují ledovce, v létě se nelyžuje ani na Aljašce, byť tam ledovce jsou. Jedinou možností je tak navštívit Kanadu a vyrazit do střediska Whistler-Blackcomb, což je ostatně nejlepší lyžařské středisko Severní Ameriky. Pravda, našel jsem zápisky a fotky lidí, kteří lyžovali v Coloradu na Mount Conness. Nicméně nahoru museli po svých.

Výuka

Protože s dětmi může do skiareálu přijít utrácet celá rodina, je lyžařská výuka pro děti zábavnou formou (aby se dětem líbila a vyžadonily si ji).

Dětem se dvě základní postavení lyží vysvětluje nejčastěji na příkladu oblíbených jídel. Přívrat lyží (známější spíše jako „pluh“) je označován jako „pizza“, sjezd snožmo pak jako „french fries“ (hranolky).

Při výstupu bokem nahoru po svahu je jedna noha označována „peanut butter“, druhá „jelly“.

Zajímavosti

Ve středisku Keystone, který spadá do areálu Vail, Beaver Creek aj., je černá upravená sjezdovka Go Devil. Další je Diamond Back, což je rolbovaná černá sjezdovka s padákem ve střední části.

Skalisté hory

Východní pobřeží

Killington, VT

Killington is simply massive in size. With 191 runs spread out over 1,240 acres and seven individual peaks, Killington will never get boring. The resort offers terrain for all abilities, and has some of the most challenging runs in the country. Killington.com

Whiteface, NY

Just because Canada has the best overall doesn't mean we don't have great resorts in New York. Whiteface isn't as large as Tremblant, but it does offer one victory: the highest vertical drop in the East, at 3,430 feet. If you like speed and fun you'll love this place. Whiteface.com

Stowe, VT

Areál leží nedaleko Jay Mountain a je pravděpodobně nejznámějším na východě. Lyžařské městečko je přeplněno obchody, restauracemi, hotely a lázněmi, takže Stowe nabízí program jak pro lyžaře, tak pro všechny ostatní. Unlike Tremblant anyone not interested in skiing will still have the time of there lives. Its "Front Four" double black diamond runs are a thrill even the most seasoned ski veterans. Stowe.com

Jay Peak, VT

Jay Peak je neoddiskutovatelným králem sněhu mezi ostatními resorty (a to nejen na východě), s ročním průměrem kolem devíti metrů. To díky fenoménu známým jako "Jay Cloud", který visí nad horami a vypouští hromady sněhu.

Ostatní

Často se jezdí do menších středisek v horské oblasti Catskills (NY), Poconos (PA), Okemo Mountain (VT) atd. Výškově jsou srovnatelné s většími středisky u nás, ale bývají rozlehlejší a tak mohou nabídnout i přes 100 km sjezdovek.

Sjezdovky

Značení obstacles
Prašan
Horší polstrování překážek

Oblečení

Nejčastější značkou byl The North Face, méně už Spyder. Lyže byly často evropské, domácí značka K2 nijak nevyčnívala.

Lyžaři

Stejně jako divadlo či hokej, i lyžování je aktivita, kterou si dopřávají hlavně bílí. Koukal jsem po nějakém afroameričanovi na lyžích, což samozřejmě pro mě je značná exotika :), a docela jsem se nadřel.

Lyžařský slovník

Downhill skiingDaunhil skýjingSjezdové lyžování
Crosscountry skiingKroskántry skýjingBěžky
Ski resortSki rizótLyžařský areál
Lift TicketLift tykytSkipas, „permice“
GondolaGán'dələKabinková lanovka
LiftLiftSedačková lanovka
TrailTrejlSjezdovka, stezka
SlopeSloupSjezdovka
SummitSamitHorský hřeben / vrcholek
GroomingGrůmin'Úprava sjezdovek (rolbování)
MogulMouglBoule
Ski PatrolSki pətolHorská služba

Podstránky