USA.QeX.cz

Ubytování

Kemp

Ubytování v kempech (Camp, Campsite, Campground) je možné a obvyklé. Doporučuje se poměrně hustá síť kempů KOA (Kampers of America), které jsou standardně vybaveny obchodem, pračkami, často i bazénem a sportovištěm. Lze využít členství v KOA, opravňující k 10% slevě.

V národních parcích (přímo uvnitř) nebývá ale jiná možnost, kempy se proto rychle plní a nelze je dopředu rezervovat (nutno rezervovat osobně daný den a v sezóně už po desáté dopoledne může být plno).

Motel

V motelích lze sehnat noc v rozmezí $40.00 - $120.00, samozřejmě kvalita dost často odpovídá ceně, ale není to pravidlo. My jsme si nejvíce oblíbili motely Days Inn a Super 8, hlavně díky cenám $60.00 - $80.00 za 1 noc pro tři dospělé v jednom pokoji se dvěma queensize postelema, se snídaní, Wi-Fi a sem tam bazénem, obvykle v patře (je to levnější nebo lépe zařízené).

Nejlevnější ubytování jsme zaznamenali v Las Vegas a v Orlandu (od $35.00 za noc). Pozor, ceny bývají uváděny bez daní a poplatků! Takže počítejte ještě tak 10 - 15 procent z ceny navíc.

Rezervujeme pouze na turisticky exponovaných místech, jinak bydlíme v motelu, ke kterému stihneme dojet. Mým oblíbeným řetězcem je Super 8.

V prostorách motelu najdete automaty s pitím a občerstvením, automat na led je zdarma buď k volnému použití, nebo po zasunutí karty od pokoje. To se nám jednou nevyplatilo, protože většinou tohle řešíme těsně před odjezdem a po check-outu. Naše standardní použití automatu na led bylo před ranním odjezdem, kdy jsme naplnili cup ledem až nahoru a dolili nějakým pitím. Studený pak vydržel docela dlouho, i když ke konci už byl hodně zředěný. Navíc tohle je díky systému „cup free refill“ standardní „americký“ postup i v restauracích a fast foodech. Můžete si dolít kolikrát chcete a tak led neparazituje objem sklenice či kelímku.

Bazén bývá otevřen od 6 am do 10 pm.

Hotel

Na Manhattanu čekejte nejlevnější hotely s ceny kolem $160 - $250 za pokoj pro čtyři na jednu noc. Rozhodně doporučuji rezervovat v předstihu, ty nejvýhodnější nabídky jsou na nadcházející noc prakticky vždy všechny obsazené. V hlavních turistických sezónách jsou obsazené i měsíc(e) dopředu!

V roce 2010 jsem měl možnost velmi levně zabookovat pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu na Lower Manhattanu, protože v jeho těsném sousedství probíhala stavba nového World Trade Centra a kvůli všudypřítomnému hluku tak museli dočasně zlevnit. Bohužel třetí by musel spát na sražených křeslech, takže z toho nakonec sešlo.

Nejvýhodnější ubytování je v Las Vegas, tam se při troše štěstí dá sehnat hotelový pokoj i pod $20.00 na noc! :) Město ale pořádá řadu obrovských veletrhů a konferencí, během kterých je cena ubytování patřičně vyšroubovaná.

Hledání ubytování

Sehnat dobré ubytování už vyžaduje docela dost času. My jsme si oblíbili řetězec motelů Super 8 (http://www.super8.com/), pomocí Google Earth/Maps vyhledali pár motelů v oblasti, kde jsme plánovali nocovat a přes rezervační formulář na jejich webu našli nejlevnější motel, který neměl na webu TripAdvisor vyloženě špatné hodnocení. Takže už se pracuje se třemi různými servery, všude se vyhledává a fakt to žere čas, ale zase šetří peníze.

Standardní pokoj pro 4 osoby (2x queen size postele) je u dálnice kolem $80.00 za noc, ale popsaným způsobem se dá najít i za $40.00 s daní, snídaní a Wi-Fi internetem. K tomu ale bude nutné kus dojet, protože bude někde zašitý. Důležité je, aby nízká cena nebyla způsobena štěnicemi, kriminalitou v okolí, přítomností rušné stavby či dálnice nebo celkovou zchátralostí. Proto kontrolovat přes TripAdvisor.

Pokud budete třeba jen dva, nezapomeňte využít slevové kupóny z internetu či časopisu, jako třeba Room$aver. Obvykle není nutné dopředu rezervovat, pouze pokud je člověk v turisticky vypjatých lokalitách (Manhattan, Yellowstone...). Nutno dodat, že recenzující na TripAdvisoru mají vyšší standardy, než my, takže pokud není hodnocení vyloženě špatné, je to OK. Vše je o osobní/subjektivní zkušenosti a je možné, že ze zaplivaného venkovského motelu bude mít člověk lepší pocit, než z Hiltonu v centru města.

Jak tedy na to?

  1. Dle vypracovaného harmonogramu si zjistím, kam ten den asi tak dojedu. Například pojedu z Chicaga do Los Angeles. 2016 mil za den nezvládnu, takže po cca 800 mílích půjdu bydlet. Přetažením cílového místa v Google Maps zjistím, kde asi tak těch 800 mil bude, je to hranice Nebrasky a Colorada.
  2. Předpokládám, že Nebraska bude mít nižší státní ubytovací taxu, takže budu hledat Super 8 kolem obce North Platte.
  3. Je tam jediný, takže si na TripAdvisoru zjistím, co na něj říkají ostatní. Součet horních tří stupňů hodnocení cestovatelů (3-5 hvězd) je násobně větší, než součet dolních dvou (1-2 hvězdy), takže dobrý.
  4. Na webu Super 8 či Expedia (či další) si najdu cenu. To lze i přímo z TripAdvisoru, vyplněním údajů a kliknutím na tlačítko "Show Prices".
  5. Expedia je levnější, s daní je to $76.00 za noc. To je normální cena, holt je to u dálnice a konkurenci tvoří pouze dražší motely typu Comfort Inn či Ramada.
  6. Pokud potřebuji, rovnou ubytování zarezervuji. V tomto případě ale nepočítám, že by byl motel obsazen. Dojedu k němu a uvidím.

Check-in

[Čekin] bývá od 2 pm do 1 am či 2 am. Pokud se nestihnete odhlásit do 11 dopoledne, bude vám započítán další den a možná nějaké penále. Při checkinu při platbě kartou budou chtít vidět průkaz se jménem a fotkou, já se standardně prokazoval českým řidičákem. Na několika místech chtěli vyplnit registrační kartičku, kde kromě jména a adresy budou chtít také SPZ („plate“, „licence plate“ či „vehicle registration plate“) a typ auta (na což jsem měl tahák).

Hned po check-inu je dobré projít pokoj pro případné reklamace, v motelu u Los Angeles jsem viděl cedulku, že žádosti o výměnu pokoje přijímají do 10 minut po checkinu.

Veškeré slevy je nutné uplatňovat při check-inu, což platí i pro slevové kupóny, nejčastěji z časopisu Room$aver. Zde pozor, na kolik pokojů a pro kolik osob maximálně se tato sleva vztahuje! V San Franciscu v Roadway Inn jsem indickému recepčnímu přes noční okénko tuto důležitou informaci nerozuměl a tak jsem se pak divil, kolik mi to strhli z karty. Na slevový kupón měli totiž pouze jeden jediný pokoj, který byl samozřejmě permanentně obsazený.

Nejen Room$aver, ale i další tiskoviny s kupóny jsou k dispozici na benzinových pumpách, v turistických informačních střediscích a v elektronické verzi na internetu a v příslušných mobilních aplikacích.

Pokoje

Dveře se ve všech případech otevíraly elektronicky, nejčastěji kartou (pomalu zasunout a rychle vyndat). Asi tak v jedné desetině případů jsme museli karty reklamovat, protože neodemykaly. Po reprogramování to bylo většinou OK (kromě Las Vegas, kde jsme kvůli tomu 2x dostali jiný pokoj).

Na pokojích je standardně kabelová televize (standardně kolem 40 kanálů včetně HBO, pouze lepší motely měly můj oblíbený Comedy Central) a klimatizace, Holy Bible v šuplíku nočního stolku (v oblasti Utahu a okolí i Book of Mormon), telefon a místní Zlaté stránky.

V pokoji je též dost často umyvadlo se zrcadlem, přičemž záchod a sprchový kout či vana byly na mnoha místech v samostatné místnosti (jiné motely mají záchod, vanu/kout a umyvadlo v jedné místnosti). Ručníky, šampónek a mejdlíčko byly samozřejmostí a pokud byl u motelu i bazén, byly speciální osušky k dispozici přímo u bazénu. Na zrcadle bylo často upozornění, že co z pokoje zmizí, bude naúčtováno.

Postele

  • Twin Beds = 2 oddělené postele.
  • Queen Size = Postel tak tak pro dva, široká zhruba jako 1.5 násobek běžné postele.
  • King Size = Postel pro dva, široká zhruba jako dvojnásobek běžné postele.

V motelích doporučujeme postele a povlečení prohlédnout, zda v nich nejsou nějací nezvaní hosté, jako třeba štěnice. V případě štěnic hledejte kromě černých teček také krvavé skvrny. Ani v jednom z desítek motelů a hotelů jsme ale štěnice nenašli.

Postele v rodinách mají obvykle dvě matrace na sobě a jsou tak hodně vysoké. Z tohoto důvodu mívají domácí mazlíčci na postel schůdky :)

Snídaně

Snídaně obvykle zahrnovala kávu, 3 druhy cereálií, muffiny a/nebo donuty, koláčky v sáčku, toastový chleba s máslem a/nebo jamem a pomerančový a/nebo jablečný džus. V lepších motelích byl k dispozici self-service vaflovač, na který se standardně stála dlouhá fronta. Pro vytvoření vafle stačilo naplnit papírový kelímek směsí, tu nalít do vaflovače podobnému otočné pánvi, přiklopit víko, v daný čas to celé otočit a pak otevřít a vyndat, případně polít „syrupem“ (v angličtině s „y“).

Check-out

[Čekaut] bývá obvykle do 11 hodin dopoledne, výjimečně do 12. Odevzdáte kartu od pokoje a recepční zkontroluje, zda nemáte nějakou neuhrazenou útratu. Někde ale stačí nechat klíče na recepci, protože tam beztak nikdo není :) Hledejte nádobu či ošatku, může být označena třeba jako "Key drop off" a pokud tam není, prostě položte klíč na recepční pult / stůl.

Ubytovací slovníček

AnglickyVýslovnostČesky
Bed bugsBed bagzŠtěnice (hmyz)
Bunk bedBank bedPalanda
ComplimentaryKomplimentryZahrnutý v ceně ("bezplatný")
UpholsteryApholstryČalounění

Podstránky