USA.QeX.cz

Santa Claus

Santa Claus [Sénta Klóz] známý též jako Saint Nicholas/Nick (svatý Mikuláš), Father Christmas, Kris Kringle nebo jednoduše Santa, je legendární osoba, která v mnoha západních zemích naděluje dárky všem hodným dětem. Legenda má z části základ v legendárním vyprávění vztahujícím se k osobě Svatého Mikuláše.

Původně byl zobrazován v biskupském rouchu. Dnešní Santa Claus je většinou zobrazován jako oblý, veselý, bělovousý muž nosící červený klobouk s bílým lemem, bíle lemované kalhoty s černým koženým páskem a černé kozačky.

Santa Claus žije na dalekém severu v kraji věčného ledu. Poloha Santova obydlí kolísá od severního pólu po Korvatunturi v Laponsku. V americké verzi Santa přilétá v noci z 24. na 25. prosince na svých sáních, tažených létajícími soby. Do domu se dostává komínem tak, že do něj skočí a přistane v krbu. Tam dá dárky do punčoch, které si děti nachystaly na krbovou římsu, než šly spát, případně pod stromeček. Pojí připravené vánoční cukroví (proto je „při těle“), zapije je mlékem, sobům dá mrkev a pokračuje do další domácnosti.

Název Santa Claus vznikl chybou ve výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slova Sint Nicolaas (Svatý Mikuláš).

Současnou podobu Santa Clause zpopularizovala v roce 1931 firma The Coca-Cola Company, nejspíše proto má červené oblečení s bílým lemováním (firemní barvy CCC).

Sobí spřežení

Poprvé se sobi v souvislosti se Santa Clausem objevili v roce 1823 v básni Account of a Visit from St. Nicholas, kterou napsal pravděpodobně Henry Beekman Livingston, z pozdějších zpracování je známá též jako The Night Before Christmas. Létající spřežení vede Rudolf s červeným nosem - Rudolph the Red-Nosed Reindeer. Dále ve spřežení se nachází Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner a Blitzen. Za sebou táhnou saně se Santou a pytli s dárky. Jména Dunder a Blixem pochází pravděpodobně z nizozemštiny a v dalších vydáních básně procházela tato různými změnami, až se postupně ustálila na současných podobách Donner a Blitzen.

Devátý sob, Rudolph, se objevil až v roce 1939. Tehdy Robert L. May napsal pro síť obchodních řetězců Montgomery Ward rýmovaný příběh Rudolph the Red-Nosed Reindeer o sobovi, který měl zářící červený nos, kvůli čemuž nebyl ostatními soby přijmut mezi sebe. Jeden štědrý večer byl ale zahalen v husté mlze, takže hrozilo, že saně nebudou moci vyjet a děti tak nedostanou dárky. Santa si ale naštěstí všiml Rudolpha (resp. jeho nosu) a požádal ho, aby vedl jeho saně a „svítil na cestu“. Jen během roku 1939 bylo dětem rozdáno 2,4 milionu výtisků tohoto příběhu. Dalšího úspěchu se příběh dočkal v roce 1949, kdy vyšla zhudebněná verze od Johnyho Markse, kterou nazpíval Gene Autry. Příběh byl i několikrát převeden na filmové plátno a dodnes patří v USA mezi oblíbené. Nejtradičnější je loutková verze z roku 1964.

Zajímavost: Paroží mají jak sobí samci, tak samice. Samci je ale zhruba koncem listopadu shazují, kdežto samice je shazují až na jaře, s příchodem mláďat. Protože jsou sobi v Santově spřežení prakticky vždy zobrazováni s parožím, jedná se pouze o samice. Rudolph je tedy vlastně Rudolfína ;-)

NORAD

Od roku 1955 každoročně na štědrý den sleduje NORAD (North American Aerospace Defense Command, Severoamerické velitelství protivzdušné obrany) Santu, jak opouští Severní pól a letí ve svých saních nadělovat dárky.

4 období života

  1. Věříte na Santu
  2. Nevěříte na Santu
  3. Jste Santa
  4. Vypadáte jako Santa

Proč nemůže Santa existovat

Rád bych uvedl autora tohoto fyzikálního důkazu, ale je to tak zlidovělé, že se mi ho nepodařilo dohledat.

Na světě jsou asi dvě a půl miliardy dětí (osoby mladší 18 let). Jestliže Santa Claus nenavštěvuje děti Muslimů, Židů, Buddhistů, snižuje to počet navštívených na 15 %, tedy asi 380 milionů. Průměrná hodnota 3.5 domácnosti na dítě znamená 108 milionů domů, přičemž predpokládáme existenci minimálně jednoho poslušného dítěte v kazdém domě.

Santa pracuje po dobu Vánoc asi tak 31 hodin (díky různým časovým zónám); předpokládejme, že cestuje od východu na západ (což by mělo být logické, pokud to chce stihnout). Celkově to znamená 967.7 návštěv za sekundu. To znamená, že na každý křesťanský dům s poslušným dítětem má Santa asi 1/1000 sekundy (na zaparkování saní, sesednutí, sestup krbem komínem, naplnění ponožek, snědení občerstvení, které je pro něj připravené, výstup komínem, nasednutí do saní a přesun k dalšímu domu.

Za předpokladu, že všech 108 milionů domů je na Zemi rozložených rovnoměrně (což sice není pravda, ale pro naše výpočty to bude stačit), znamená to 0.78 km mezi dvěma domy, celkem 75.5 milionů km. To znamená, že Santovy saně se pohybují rychlostí 650 km/s, což je 3000 krát rychlost zvuku a více než 1/3 rycholsti světla. Pro porovnání, nejrychlejší dopravní prostředek vyrobený člověkem, vesmírná sonda Odysseus, se pohybuje směšnou rychlostí 27.4 km/s a běžný sob dokáže běžet maximálně rychlostí 15 km/h.

Náklad saní je další zajímavý element. Když předpokládáme, že každé dítě dostane dáreček, ne větší než stredně velká stavebnice Lega (asi 1 kg), tak sáně vezou 108 000 tun. Na zemi utáhne běžný sob maximálně 150 kg. I když zaručíme, že „létající“ sob potáhne desatinásobek oproti normálnímu (gravitace je přibližně 10 N), let by nebyl možný jen s osmi soby, ale Santa by jich potřeboval 72 000. To zvyšuje hmotnost o dalších 22 000 tun. Celkově teda dostáváme 130 000 tun, cestujících rychlostí 650 km/s vytváří obrovský vzdušný odpor. Zahřívalo by to povrch sobů a saní stejně, jako raketoplán (anebo třeba meteorit) vstupující do atmosféry. Vedoucí pár sobů by absolvoval 14.3 quintilionu (= velmi mnoho) joulů každý. Zkrátka, shořeli by za zlomek sekundy, vystavujíc tak náporu pár za nimi a tvoříc mohutnou zvukovu explozi. Celé spřežení sobů by se tedy odpařilo za 4.42 tisícin sekundy, tedy po čase Santovy návštěvy v pátém domě.

Ale kdyby toto nebylo: Santa akceleruje z 0 na 650 km za sekundu po dobu 0.001 sekundy. Přetížení odpovídá asi 17 500 G. 125 kg těžký Santa (podle dostupných zobrazení je určitě těžší) by byl přitlačený na sedadlo saní vahou 2 187 500 kg, což by okamžitě rozdrtilo jeho kosti a orgány a změnilo ho to na třesoucí se skvrnu růžového rosolu.

Proto, pokud Santa existoval, je už dávno mrtvý. Smutné, ale pravdivé. Ještěže nám dárečky nosí Ježíšek :)

Podstránky

Sousední stránky