USA.QeX.cz

Independence Day

Dnes je to 230 let od vyhlášení nezávislosti, slaví se The Independence Day. Vyrazili jsme se strejdou směr sever, za účelem návštěvy Statue of Liberty, česky „Sochy svobody“. Jeli jsme necelé dvě hodiny po „dálnici“ NJ Turnpike, vedoucí z New Jersey směrem na New York City. Na dálnici jsme několikrát platili mýtné, ovšem existuje zde i systém „EZ-Pass“ („easy pass“), který umožňuje pouze projetí mýtnými bránami, ne nepodobným těm, které u nás stavěla firma Kapsch.

Podle způsobu platby se rovněž auta řadí do příslušných pruhů. Vlastnícï EZ-Passu většinou jen přibrzdí a jinak pokračují v jízdě bez zastavení, ostatní platící hotově vybírají, zda mají částku přesně („Exact change“, informace o mýtném je vždy napsána na značkách v dostatečném předstihu) nebo budou potřebovat nazpátek („Cash receipt“). Teta měla pro tento případ v autě vždy hromádku drobných. Pokud máte přesně, vhodíte obnos do poměrně velkého podlouhlého zakulaceného nakloněného plechového koše, přidělaného na budku, na displeji se objeví např. „paid ¢35, thank you“. Nemáte-li drobné ve správné výši, zastavíte jednoduše u budky s obsluhou, která ochotně rozmění.

Většinou se v této oblasti jedná o částky do dolaru, v násobcích čtvrťáků (tedy po 25 centech). Někde se platí pouze čtvrťák, někde 35 centů a někde i několik dolarů, jako právě na NJ Turnpike. Tam se při vjezdu nafasuje kartička, na které je přesně popsáno, kolik bude kde stát vyjetí. No a při výjezdu se kartička odevzdá společně s příslušnou hotovostí. V tomto případě je vždy obsluha, bez ohledu na to, zda máte přesně nebo ne – pokud ovšem nemáte EZ-Pass.

Na NJ Turnpike jsme minuli letiště v Newarku i jakousi chemičku (Linden Cogeneration Plant). Přejeli jsme most Newark Bay Bridge, u kterého bylo překladiště automobilů. Cesta k Soše svobody byla poměrně dobře značená („Port Liberte Ferry“), ale kvůli různým dopravním omezením musel strejda trasu trochu vymýšlet.

Minuli jsme půrávě rekonstruované Liberty Science Center a zaparkovali v Liberty State Park, nedaleko starého nádraží „Communipaw Terminal“ u řeky Hudson, které nyní slouží jako nástupní místo pro trajekt na Ellis IslandLiberty Island.

V budově jsme u společnosti Circle Line, která zajišťuje lodní trajektovou dopravu jak z Jersey City, tak z Battery parkuNew York City, zakoupili jízdenky za $34.50 pro 3 dospělé osoby a protože nám trajekt ujel takřka před nosem, měli jsme dost času na focení a projití si celého přístavu.

Před vstupem do samotné „nástupní zóny“ k trajektu nás čekal detekční rám a prohlídka od bezpečnostních pracovníků – přišla mi dokonce přísnější, než ta na letišti. Milka řešila závažný problém s páskem ke svým novým a speciálně do USA koupeným bleděmodrým kalhotám, který byl úplně stejně široký jako mezera v úchytech pásku na kalhotách a tudíž jej vůbec nebylo snadné vyndat.

Na trajektu bylo dost plno, první zastávka byla na Ellis Islandu, což bylo první místo, na kterém přistálo více než 12 000 000 přistěhovalců, přicházejících zejména z Evropy. Nyní je na místě původního imigračního úřadu muzeum imigrantství do USA.


Mnoho lidí vystoupilo, ale my jsme pokračovali v poloprázdné lodi směrem k Ostrovu svobody („Liberty Island“). Vystoupili jsme a zamířili k místu, odkud je vidět na Sochu svobody zepředu. Více než samotná socha, která je od roku 1984 na seznamu světového dědictví UNESCO (#307), mě ale uchvacovalo panorama Manhattanu. Navíc jsem byl udiven, kolik nad městem létá dopravních letadel, malých letadel a především helikoptér (a nesmím zapomenout ani na všudypřítomné racky).

Udělali jsme spousty fotek a pokračovali jsme dále stejným směrem. Na opačné straně sochy se nachází vchod do nitra sochy. Mohlo se jen do podstavce, za což mi ta dlouhatánská fronta rozhodně nestála. Kdybych tu byl sám, asi bych se do ní postavil, ale vedro bylo slušné, takže jsem nechtěl mučit zbytek výpravy :)

Kromě tohoto se tam nachází poměrně hezky vybavený obchod se suvenýry, kde jsme za brožury a různé sochy a sošky svobody utratili $34.20. Přesněji tedy za sochu s dřevěným podstavcem $11.95, za magnet $3.75, za balíček dvanácti pohlednic $3.95, za knihu o New York City $6.95 a konečně za knihu o soše svobody „Promise of America“ $4.95. Kromě toho jsme tam objevili krásnou a tlustou knížku o New Yorku, od prehistorie, přes první osídlence až po pád dvojčat a současnost. No, najít to na webu bude stát rozhodně méně, než tu pětistovku (CZK), co chtěli za knížku :) Kousek od obchodu se suvenýry se nachází náměstíčko s velikou vlajkou USA uprostřed.

Pokračovali jsme severní částí ostrova zpět k přístavu. Prve jsem byl příliš uchvácen Manhattanem, takže jsem se chtěl podívat na sochu zepředu ještě jednou. U jedné tabule jsem objevil, že kromě koruny se sedmi ostny, symbolizující sedm oceánů a sedm kontinentů, pochodně a knihy s datem 4. července 1776, má ještě na nohou zpřetrhané řetězy. Také mě zajímalo, kam kouká. Tušil jsem, že by měla koukat tam, odkud přijížděly do New Yorku lodě s přistěhovalci. V současnosti kouká někam na pevninu, ale věřím tomu, že z oceánu to bude opravdu to první, co cestující na lodích spatřili.

Protože nám trajekt opět ujel takřka před nosem, vydali jsme se ještě směrem k náměstíčku s vlajkou. Zůstali jsme asi na půli cesty, kde bylo jakési informační centrum. Nebylo tam nic moc k vidění, k nalootování ani k zakoupení, takže jsme se tam moc nezdržovali. Nakonec jsme se rozhodli stoupnout si do fronty na trajekt a pár minut čekali v příjemném stínu nástupního mola.

Na trajektu zpět do Jersey City bylo poměrně málo lidí. Během cesty jsme pozorovali sochu, Manhattan, všudypřítomné plachetnice a také žlutou loď „New York Water Taxi“. Po výstupu jsme se ještě prošli kolem Hudson River a přilehlého ramene, kde kotvilo plno lodiček i jachet. Po nějaké době jsme došli k autu a zamířili zpět do Toms River. Mohli jsme se ještě podívat do NYC, ale strejda byl opravdu dost utahaný.

Cestou zpět jsme se stavili ve fastfoodu Burger King, kde jsme ochutnali klasického Whoppera. Chutnal velmi podobně, jako burger, který dělal strejda doma a byl stejně skvělý. Rozhodně něco jiného, než burgery od McDonalda. Již tou dobou poprchávalo a většinu další cesty jsme jeli v dešti. Nedaleko strejdova domu jsme se ještě stavili v takovém kříženci trafiky a potravin, nazvaným „Super Stop“ na rohu Ridgeway Rd. a Commonwealth Blvd., kde jsme pořídili chleba (rozumějte: toustový) a po chvíli dorazili až k domu.

Večer jsme jeli s tetou k jezeru Horicon Lake na ohňostroj, pořádaný u příležitosti oslav dne nezávislosti. Obdivovali jsme klasická Americká požární auta, patřící pod část Lakehurst. Povídali jsme si o rozdílech českého a amerického školství. To americké je celé placené a trvá 12 let: 8 let „basicschool“ („groundschool“) a „middleschool“ (u nás základní škola), 4 roky „highschool“ (střední škola). Poté mohou jít na „college“ či „university“. Udivilo mě, že žáci a studenti si v průběhu studia nevolí specializované školy, jako to známe my, ale volí si místo toho na své škole, pod kterou spadají podle místa bydliště, specializované předměty. Škola pak studenty odměňuje za jejich aktivity, které mohou být charakteru sportovního, kreativního nebo charakteru služeb (provozování rádia, novin atd.)

Teta (jako většina jejích spoluobčanů) měla rozkládací židli (s držákem na kelímek s pitím :) a my jsme vzali za vděk dekou na zemi. Po chvíli přišla Kira s kamarádkou Sheilou, dcerou Lynn, a dalšími kamarády, se kterými se pak držela nedaleko. hodinu a půl jsme čekali na příznivý vítr, půl hodiny pouštěli pár rachejtlí najednou, ale posledních pár minut bylo hotové peklo :) New York měl prý fakt nezapomenutelný ohňostroj. Cestou zpátky jsme se stavili na autobusové stanici zjistit, v kolik zítra jede autobus do NYC.

Když jsem pak přetahoval fotky do notebooku, zjistil jsem nepříjemnou věc – 128 MB karta ve foťáku byla vadná a mnoho pořízených fotek tak buď nebylo možné přečíst, nebo jednoduše „zmizely“. Budu tedy muset zainvestovat ještě novou kartu. A i tak, 128 MB na pětimegapixelový foťák není zrovna dostatečná kapacita.

Jo a ještě drobná zpráva, během dopoledne odstartoval raketoplán Discovery, takže se mi launch na mysu Canaveral v přímém přenosu zastihnout nepodaří.

Podstránky