USA.QeX.cz

NYC

Ráno zazvonil budík v krvavých 5 hodin. Oblékli jsme se, připravili a pak nás Kira odvezla na zastávku vlaku Pleasant Beach. Ačkoliv cesta měla trvat zhruba 40 minut, byli jsme tam ještě před půl. Tak jsme tam tak postávali a nástupiště se postupně plnilo.

Po nějaké době konečně přijel vlak a po chvíli už jsme razili na sever. Přišel průvodčí, od kterého jsme zakoupili jízdenky za $12.50 jednu. Rovnou nám je procvaknul a na opěradlo dal papírek, aby na první pohled viděl, koho již zkontroloval. V Long Branch jsme přesedli do jiného, tentokrát dvoupatrového. Tím jsme přes Newark dojeli až na Penn Station na Manhattanu. Průvodčí v tomto vlaku nám ale jízdenky sebral a pak nám (opět) připevnil na horní část opěradla jakýsi papírek.

Stanice vlaku Penn Station je u Madison Square Garden, kousek od Empire State Building, který tak byl naší první zastávkou. Po zdolání dlouhého podzemí jsem na posledních schodech s bráchou závodili o první pohled na Manhattan, předběhl mě :)

Empire State Building zrovna procházel rekonstrukcí. Obešli jsme ho, abychom se dostali k hlavnímu vchodu a pak jsme vešli dovnitř. Vyfotili jsme lobby a vyrazili k pokladnám. Tam jsme byli otázáni, zda již máme vstupenky a když jsme odpověděli kladně, poslali nás dlouhou rovnou chodbou místo zaklikacenou k pokladnám. U pokladen ale bylo dost málo lidí.

Celé přízemí je úplně nové. Cestou k výtahu nás vyfotili, fotografku jsme dost pobavili svou kombinací nevidím-neslyším-nemluvím. Pak jsem si všiml, že dole je nějaký obchod se suvenýry. To už jsme ale byli u výtahu a směřovali do 80. patra. Rychlost mi přišla nižší než posledně, GPSka ukazovala 5 m/s. Nahoře jsme prošli chodbou, všechny místnosti byly prázdné a evidentně procházely rekonstrukcí. Nastoupili jsme do výtahu do 86. poschodí.

I toto poschodí bylo prázdné, nikde žádné suvenýry. Pouze cedule hlásaly, že suvenýry jsou přemístěny do přízemí.

Záchody, otevřené 102. patro.

Na ochozu jsme udělali spoustu fotek a strávili jsme tam dost času.

Sjeli jsme dolů, koupili knihu s pohledy z ESB včetně historických za 14.04 a koupili společné foto za 21.67.

Šli jsme po Páté avenue a na John Bigellow Plaza jsme uhnuli na East 42nd Street. Na Park Avenue jsme odbočili doleva a stáli jsme přímo před nádražím Grand Central. To je opravdu impozantní. Chvíli jsme fotili a pak se vydali jednou z pasáží dál.

Vynořili jsme se přímo u Chrysler Building v místech, kde jsme posledně pouze uhýbali davu. Tenkrát mi ale nedošlo, že chci dovnitř :)

Pokračovali jsme na sever po Lexington Avenue kolem United States Post Office, kolem The Hemsley Building až k GE Building Rockefellerova centra.

Pokračovali jsme do World of Disney. U vchodu jsme dostali samolepku coby propustku do místnosti, kde jsme se mohli vyfotit s kačerem Donaldem (zdravím Donyho ;-) ale neměli tam ani dobrůtky pro Kelldu ani nic co by nás uchvátilo, tak jsme za chvíli pokračovli v ťapkání.

Již z dálky jsme poznávali jižní roh Central Parku. Prošli jsme kolem hotelu Plaza, který se nám tentokrát neskrýval za lešením ale ukázal se nám ve své plné kráse.

U Central parku bylo spousta převlečených soch svobody na chůdách, jedna zlatá, druhá zelená (měděná), ale ti lidé působili nepříjemně, na obličeji měli masky a za fotku chtěli $3.00. Proto jsme je vyfotili z povzdálí a pokračovali do Central Parku.

Tím jsme prošli, byli jsme u Wollman Rinku, u informací. Pořád jsme nic nejedli, tak brácha koupil dva hot dogy. Byl otázán na velký, se kterým souhlasil, tak platil místo deklarovaných dvou dolarů tři dolary. Jestli tohle byl velký hot dog tak fakt nechci vidět malý :-/

Došli jsme až na Strawberry Fields, kde se konala taková sešlost proti politice prezidenta Bushe a podepisovaly se petice za znovuotevření vyšetřování 9/11. Oni si fakt nedají pokoj, sakra už to bude 7 let!

Od davu jsme zamířili k Dakotě. Došel jsem až za Dakotu, protože jsem si říkal, že jsme to posledně odflákli, ale nebylo tam o co stát. U vchodu byla spousta cedulí, že se jedná o soukromý dům a že zákaz vstupu všem, co tam nemají co dělat.

Poté si brácha za $2.00 koupil půllitrovku coly a pokračovali jsme dál k Reservoiru, což je největší vodní plocha v Central Parku. Došli jsme tam a pokračovali na metro, kde jsme dali 7 dolarů za jízdné.

Metro na Lower Manhattan. Předtím jsem si nevšiml, jak jsou soupravy metra dlouhé. Chtěli jsme jet B-čkem, ale jeli jsme C-čkem, na 23rd Street.

Došli jsme k Flatiron Building a udělali několik fotek. Pak jsme se vydali více na jih, po Broadwayi na Union Square. Cestou jsme se stavili v McDonald's na jídlo, spolu s Milkou nás to stálo 6.17. Dále jsme šli na Washington Square, kam jsem chtěl kvůli vítěznému oblouku (Triumphal arch).

Procházeli jsme domy, ne nepodobným našim známým panelákům. Takovou architekturu bych na Manhattanu nečekal.

Došli jsme do SoHo a pak do Little Italy. Tam se konal nějaký "fair", všude bylo plno lidí, stánky a tak.

Malá Itálie pozvolna přechází na China Town, kterým jsme prošli až na náměstí toho maníka co posledně a pak jsme pokračovali na Downtown Manhattan.

Došli jsme k budově Nejvyššího Soudu (Supreme Court) a prošli kolem Radnice. Směřovali jsme dále na jihozápad ke kostelu Trinity Church. Ten byl bohužel zavřený. Kolem přilehlého hřbitova jsme prošli na Ground Zero, kde se stále nic moc neděje, akorát od posledka posunuli ohradu, zmizel vchod do PATH. Také jsme neviděli žádný memorial, ale ten je možná pouze přesunutý někam jinam.

Ground Zero jsme neobcházeli a prošli jsme rovnou na Wall Street. Tam jsme udělali několik fotek, vyfotili jsme budovu burzy v Grove Street a pokračovali dál.

Došli jsme do Battery Parku, kde bylo faakt moc lidí. Po chvíli jsme zjistili, že za plotem a vstupy s ochrankou se odehrává koncert skupiny Sonic Youth. Zamávali jsme Lady Liberty přes zábradlí a pokračovali dál k Brooklynskému mostu.

Prošli jsme kolem typického fairu se zásobou nezdravých jídel a pouličních prodejců. Všude bylo plno policajtů, kteří dohlíželi na pořádek během oslav dne nezávislosti.

Došli jsme pod Brooklyn Bridge a pak až pod Manhattan Bridge. Cestou jsme pozorovali vodopády „New York Waterfalls“.

Chtěl jsem zůstat na ohňostroj, ale byl jsem přesvědčen, že bychom se jinak nedostali rozumně zpět a tak jsem, ač nerad, povolil. Takže se rozhodlo o návratu. Zastavili jsme se v nedalekém supermarketu pro dvoulitrovku pomerančové limonády. V okolí obchodu byl cítit typický newyorský smrad (tlející odpadky).

Došli jsme na sever na metro a dojeli na 33rd Street.

Nasvícený Empire State Building (modrá, červená, bílá), Times Square.

"Supervýhodný" nákup jízdenek za 46.50 plus 9 dolarů jako výpalné, čekání na bus.

Busem do Toms River, kam jsme dorazili v půl dvanácté.

Podstránky