USA.QeX.cz

Eggnog

Eggnog [Egnóg] je tradiční vánoční nápoj, který by se dal přirovnat k vaječnému koňaku, ale rozdíl je asi jako mezi colou a kofolou (nebo root beerem). „Náš“ vaječný koňak se připravuje z kondenzovaného mléka, kdežto eggnog z obyčejného mléka a smetany. Navíc „vaječňák“ neznám v nealkoholické podobě. Osobně jsem eggnog překřtil na „vaječný nekoňak“ :)

Pokud si děláte kávu s mlékem, lze místo mléka použít eggnog a užít si domácí Eggnog Latté (v US ho mají třeba ve Starbucks).


Suroviny

Protože recepty jsou v angličtině, použiji czenglish termín „cup“, což je 236.6 ml, ale používá se i pro sypké suroviny, kde se přepočty na hmotnost dělají těžko. Lze koupit sadu odměrek, což pro vaření z amerických receptů vřele doporučuji :)

Server Allrecipes umožňuje konverzi na metrický systém a též uzpůsobení množství surovin podle počtu porcí.

Na 4 skleničky bude potřeba:

Pokud připravujete alkoholickou verzi, tak ještě:

Nemáme doma vanilkový extrakt, tak jsem místo části cukru použil vanilínový cukr a vsypal trochu drcené vanilky. Také vajec jsem měl jen 5 (to zmiňuji hlavně kvůli fotkám), ale poměrně jsem snížil množství ostaních surovin.

Upozornění:

Protože vajíčka jsou použita v syrovém stavu, po americku musím upozornit na riziko salmonely, takže je nutné použít pouze čerstvá nepoškozená vejce uchovávaná v chladu, zamezit kontaktu bílku či žloutku se skořápkou a hotový nápoj taktéž uchovávat v chladu, nenechávat venku a spotřebovat co nejdříve. Údajně alkohol bakterie salmonely zabíjí.

Rovněž musím upozornit, že použité ingredience sice nejsou nijak škodlivé, ale rozhodně nejsou zrovna dvakrát zdravé :) V USA je eggnog jedním z nejkaloričtějších a nejtučnějších (!) vánočních specialit.

Příprava


Snadný postup

Příprava eggnogu je v podstatě celá jen o míchání. :)

  1. Nejsou-li vejce čistá, omyjte je.
  2. Do mísy rozklepněte všech 6 vajec (bílky i žloutky) a rozmíchejte tak, aby barva byla všude stejná (mně se žloutky nechtěly rozmíchat).
  3. Odměřte potřebné množství cukru (výsledek dá směs normálního a vanilínového, nepřeslaďte to!)
  4. Vsypte vanilínový a obyčejný cukr a rozmíchejte. Směs postupně zežloutne.
  5. Vlejte smetanu a mléko a rozmíchejte.
  6. Sceďte, zbavíte se tím zbytků vajec (např. poutek), případně i kousků skořápek
  7. Nastrouhejte muškátový oříšek (můžete ho dát až na podávané nápoje) a případně přidejte vanilkový extrakt, rozmíchejte.
  8. Připravujete-li alkoholickou verzi, tak nyní vmíchejte ten.
  9. V lednici nechte ustát tak 4 hodiny a pak podávejte. Na nalévání do skleniček lze použít naběračku.

Můžete také zkusit experimentovat - změnit poměr či množství mléka a smetany, přidat špetku soli, čajovou ližičku skořice či přidat hřebíček, nebo naopak vynechat vanilku. Mléko lze použít nízkotučné a při vynechání smetany sice výsledek nebude tak vláčný, ale bude dietnější.

Snadnější postup

  1. Rozklepněte 6 vajec a pořádně rozmíchejte.
  2. Vsypte celý vanilínový cukr a dosypte 3 vrchovatými polévkovými lžícemi cukru krupice (celkem ½ cup), rozmíchejte.
  3. Vlijte celou smetanu (200 ml) a cca 600 ml (5x ½ cup) mléka, rozmíchejte.
  4. Sceďte (volitelně)
  5. Nastrouhejte muškátový oříšek, rozmíchejte.
  6. Dejte do lednice, ideálně na více než 4 hodiny, ale pokudmožno ne na více, než 24 hodin.

Obtížnější postup

Na YouTube můžete najít spoustu videí i receptů, kdy se bílky a žloutky separují, připravují odděleně a nakonec se vlijou jedno do druhého, ale připadalo mi to zbytečně složité - zvlášť, když eggnog podle receptu výše ve výsledku chutná stejně, jako ten, co jsme pili v USA.

Shrnutí

nebo dvojnásobná porce, pokud máme „half cup“ odměrku:

  1. vejce (bílky i žloutky)
  2. cukr
  3. mléko a smetana
  4. nutmeg

Podstránky